SON DAKİKA

Replikler

Zeytinyağının faydaları ve zararları

Zeytinyağının faydaları ve zararları
Bu haber 06 Ekim 2020 - 3:57 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Zeytinyağının Faydaları Ve Zararları

Zeytinyağı birçoğumuzun yemeklerinde kullanmaktan vazgeçemediği muhteşem bir lezzettir. Yemeklerde kullanılabildiği gibi cilt bakım ürünlerin de dahi kullanılır. Çünkü zeytinyağının insan sağlığına birçok faydası vardır. Faydası olduğu gibi fazla tüketim halinde mutlaka bazı zararları da vardır. Peki, bu faydalar ve zararlar nelerdir?

Zeytinyağı Hangi Konularda İnsan Fayda Sağlar?

Zeytinyağı kilo verme konusunda kişiye oldukça destek olur. Çünkü metabolizmayı hızlandırır. Sindirim sistemine iyi geldiği gibi kabızlık problemi yaşayan kişilere de fayda sağlar. Kötü kolesterol seviyesine iyi gelir çünkü zeytinyağının içinde tekli doymamış yağlar bakımından oldukça zengindir. Zeytinyağı içinde bolca E vitamini bulundurur. Bu da zeytinyağı tüketen yaşlılara çok fayda verir. Ayrıca çocuklarda kemik ve beyin gelişimine katkı sağlar.

Kolesterole iyi geldiği gibi kalp problemlerine de iyi gelir. İltihap problemlerine iyi gelerek, iltihap azaltıcı etki gösterir. İçinde E vitamini ve antioksidanlar bulunduran zeytinyağı yaşlanmaya ve cilt sağlığına birebirdir. Kırışıklık önüne geçer cilde parlaklık verir. Zeytinyağını besin olarak tüketebileceğiniz gibi içinde zeytinyağı bulunan cilt kremlerini de kullanabilirsin.

Tırnak kırılma sorunu yaşıyorsan bir pamuk yardımı ile tırnaklarına sürebilirsin. Zeytinyağı saç bakımına da çok iyi gelir. Saçları besler, saçların parlaklık kazanmasını sağlar ve kepek problemine oldukça fayda sağlar. Kırılan, güçsüz saçların güçlenmesine katkı sağlar. Safra taşı probleminin yaşanmasına engel olur yani safra taşı oluşmasının önüne geçer. Vücudumuzun önemli parçası olan hücre duvarlarını güçlendirir. Daha güçlü hücre duvarları oluşmasına katkı sağlar. Meme kanserini önler ve hipertansiyon sorununa fayda sağlar.

Zeytinyağının Zararları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağının fazla tüketim sonucu bazı yan etkileri bulunur. Kalp problemlerine iyi gelen zeytinyağı fazla tüketim sonucu damar tıkanıklığına sebep olur. Kabızlık problemine iyi gelen zeytinyağı bu konuda en çok içilerek tüketilir. Ama zeytinyağı fazla içilirse sindirim sistemi bozukluğuna sebep olur ve ciddi bir ishale yol açabilir. Çok nadiren olsa da bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olur. Kaşıntı, deride çatlak ve egzama oluşturabilir. Bu sorun genelde zeytinyağı cilde direkt sürüldüğü zaman oluşur.

Fakat bazı kişilerde besin olarak tüketildiği zaman bu sorunlar oluşabilir. Siyah yağ oluşumuna sebep olabilir. Fazla tüketimde kan basıncını düşürür bu da sersemlik hatta böbrek iflasına yol açabilir. Safra taşı oluşmasını önlese bile fazla tüketilirse safra taşı oluşturabilir. Her ne kadar sağlıklı olsa da sağlığınız için zeytinyağını az tüketmelisiniz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA