SON DAKİKA

Replikler

Patlıcanın faydaları ve zararları nelerdir?

Patlıcanın faydaları ve zararları nelerdir?
Bu haber 06 Ekim 2020 - 17:44 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Patlıcanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Türk mutfağında birçok kişi tarafından severek yenilen patlıcan çok çeşitli şekillerde hazırlanıp yenilebilir. Özellikle Türk mutfağında yeri imambayıldı, patlıcan kebabı, alinazik isimli yemekleri ile meşhurdur. Patlıcanın birçok derde devası vardır ama aynı zamanda zararları da aşırı tüketim sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Patlıcanın Yararları Nelerdir?

Patlıcan, kas kasılmaların önüne geçerek kasılma yaşanmasını engeller ve kilo vermeyi sağlar. Kemikleri içindeki kalsiyum ile güçlendirir, hafızayı güçlendirir. Mide sularının salgılanmasını uyarır, kemik erimesine iyi gelir, karaciğeri belirli zararlı maddelerden korur.

Kolon kanserinin önüne geçer, hazımsızlığı iyi gelir, içerdiği maddeler ile kansızlık sorunu yaşayan insanlara iyi gelir. İdrar söktürücü özellik gösterir, kolesterol sorunu olanlara özellikle kötü kolesterole iyi gelir. Kalp çarpıntısını önler ayrıca strese bağlı oluşan kalp çarpıntısına iyi gelir.

Patlıcanın Zararlı Nelerdir?

Her besinin kendine özgü faydası ve zararı vardır. Patlıcanın da yararı olduğu kadar fazla tüketim sonucunda zarar verir. Patlıcan içeriğinde ki nikotinden ötürü fazla tüketim sonucu sağlığı olumsuz etkiler. Fazla tüketim sonucunda alerjiye sebep olup bunun sonucunda deri de kaşıntı, döküntü ve kızarıklık oluşturur.

Özellikle egzama hastası iseniz fazla patlıcan tüketimi egzamanızı ciddi oranda arttırır. Az pişmiş bir patlıcan yemeği boğaz şişkinliği yapar. Patlıcanın en yanlış ve en tehlikeli tüketim şekli çiğ tüketilmesidir. Çünkü patlıcanı çiğ tüketmek sizi zehirler ve mide bulantısı, kusma, ishale sebep olur. Ayrıca direkt çiğ tükettiğiniz zaman vücudunuza nikotin girmesine sebep olur bu da sizi sigara içmiş kadar kötü etkiler.

Patlıcan Közü Ve Sapının Ekstra Faydası Var Mıdır?

Birçok insan patlıcanın sapının ve közlenmesinin ekstra bir faydası olduğunu düşünür. Fakat öyle değildir patlıcan közlemesin de sapının da faydaları aynı patlıcanın kendisi gibidir ekstra bir faydası yoktur. Aynı şekilde közlenmiş patlıcanın da ekstra faydası yoktur. Aksine közlendiği zaman yüksek ısı yüzünden bazı faydalı maddeler yok olur. Patlıcan közlenmesi normal pişmiş şekline ve sapına göre daha az fayda verir.

Patlıcan Közü Ve Sapının Zararı

Patlıcan közlemesinin de sapının da faydasından olduğu gibi ekstra bir zararı yoktur. Tek zarar olabilecek nokta fazla tüketim şeklidir. Her besinde fazla tüketim yan etkilere sebep olur.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA