SON DAKİKA

Replikler

Mide yanması ve hazımsızlık nedir? tedavisi var mıdır?

Mide yanması ve hazımsızlık nedir? tedavisi var mıdır?
Bu haber 06 Ekim 2020 - 4:14 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Mide Yanması Ve Hazımsızlık Nedir? Tedavisi Var Mıdır?

Çok sık tüketilen hazır gıdalar, aşırı baharatlı ve yağlı yiyecekler, sık alkol tüketimi vb. Sağlıksız besin ve yiyeceklerin mide problemlerine yol açtığı bilinmektedir. Hemen hemen her yaşta görülen mide rahatsızlıklarının sebepleri mide hastalıklarının habercisidir.

Mideye giden yemek borusunu mideye bağlayan kısımda kapakçık bulunur. Bu kapakçığın görevini yerine getirememe durumlarında mide asidi yemek borusuna doğru ilerler bunun sonucunda mide yanması yaşanır. Mideye onun sindirebileceğinden yağlı yiyeceklerin girmesi, fazla besin tüketimi sonucunda sindirimin hızlanması için mide, asit üretimine devam eder. Mide kapakçığının bu asidi içeride tutamaması sonucunda mide yanması meydana gelir.

Mide Yanmasının Önüne Geçmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Günümüz şartlarına göre acelesi olan insanlar ofise, işe, okula giderken hemen tüketmesi kolay olan hazır gıdaları tercih etmektedirler. Fakat hazır gıdalarda bulunan yağ oranı mide rahatsızlıklarını tetikleyenler arasındadır. Hazır gıda tercihini minimum düzeye indirip evde kolay ve çabuk tüketimi kolay olan gıdalar tercih edilmelidir.

Fazla besin tüketiminden kaçınmak en önemli faktörler arasındadır. Mideye normalden fazla besin yüklemesi yapmak, mide asidinin fazlalaşması ve sindirmeye çalışmasını sağlamak demektir. Bunu yapamayan mide de aşırı besin kaynaklı fazla asit üretimi sonucu mide yanması tetiklenir. Aşırı yağlı besinler, gazlı içecekler ve fazla kafein de mide yanmasına sebep olur. Bu tür besin düzeninden uzak durmak, mide sağlığı için en doğru karar olacaktır.

Mide Yanmasının Tedavisi Nedir?

Süreklilik gösteren mide yanmaları gastrit veya reflü başlangıcı sebebi olabilir. Mide yanması, ekşimesi problemi olan kişiler devamlılık halinde uzman doktora gidip doğru tedavi yöntemini uygulamalıdırlar. Mide yanmasına iyi gelen doğal yöntemler de vardır. Bunlar;

Kekik suyu: Kekik suyunun mide sindirimine ve bağırsak düzenine olan etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Günlük su tüketimi boy kilo endeksine bağlı olarak tüketilmelidir.
Gece yatmadan 4 saat önce yemek yenilmelidir.
Mide tıka basa doldurulmadan yemek yenilmelidir.
Lifli gıdalar tüketilmelidir.
Yataktaki yastığı yükseltmek mide asidinin yemek borusuna doğru ilerlemesini önler.

Hazımsızlık Nedir?

Beslenme düzenine bağlı olarak meydana gelen hazımsızlık (dispepsi), belirtileri başka hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir. Karında şişlik ve ağrı şeklinde kendini gösterir. Hazımsızlık kendini bulantı, kusma, şişlik, geğirme olarak gösterir. Genelde yemeklerden veya içilen bir şeyin sonucunda oluşan bu semptomlara verilen addır.

Nedenleri Nelerdir?

Hazımsızlık nedenleri mide yanması ile aynıdır. Kişinin yemesi gerekenden fazla yağlı şeyler yemesi midede oluşacak rahatsızlıkların tetikleyicisidir. Aşırı stresli olmak ve ani duygu değişimleri midede oluşacak şişkinlik ve gaz gibi problemlere yol açar.

Hazımsızlık yaşayan kişiler bu durumu önemsiz gibi görmemelidirler. Bu durumlar ciddi mide rahatsızlıklarının öncüsü olabilir. Bu durumlar;

  • Reflü
  • Gastrit
  • Mide kanseri
  • Safra kesesinde taş
  • Mide fıtığı
  • Peptik ülser

Bu gibi durumlar, kişinin düzgün kontrolden geçmesi sonucu uzman doktorların tetkik etmesi sonucu gözlemlenir. Birden fazla hazımsızlık ile karşılaşan kişinin uzman doktora gözükmesi gerekmektedir.

Hazımsızlık Tedavisi Nedir?

Hazımsızlık midede oluşan rahatsızlıklara verilen bir addır. Öncelik olarak nedeni araştırılmalıdır. Ona göre uygun tedavi verilmektedir. Önüne geçebilmek için aşırı yağlı, baharatlı yiyeceklerin tüketimini azaltılmalıdır. Mideye olması gerekenden fazla besin girmemelidir. Gazlı içecekler ve kafein tüketilmemelidir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA