SON DAKİKA

Replikler

Kanser neden oluşur?

Kanser neden oluşur?
Bu haber 06 Ekim 2020 - 17:55 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Kanser Neden Oluşur?

Rahim ve yumurtalık kanserinin sebebine inmeden önce kanserin neden ortaya çıktığına göz atmamız bu durumu anlamamız için oldukça önemlidir. Kanser en kaba tabirle bölünürken var olan kontrol mekanizmalarını hücrenin tamamen kaybetmesidir.

Kanserleşen bir hücre ölümsüz olur, çok kısa sürede çok sayıda yeni kanserli hücre ortaya çıkartır. Ve kanser hastalığını diğer hastalıklardan ayıran en önemli faktör ise bağışıklık hücrelerinin bunu fark edememesidir. Yani vücut ortada savaşacak bir hastalık olduğunu fark etmez, bu sebeple de savaşamaz. Vücut bu sebeple kanseri kendi kendisine yenemez.

Rahim ve Yumurtalık Kanseri Nedir?

Rahim kanseri, embriyonun tutunma yeri olan endometriyuma sahiplik yapan rahimde kanserleşmenin oluşmasıdır. Yumurtalık kanseri ise kadının üreme hücresi olan yumurtaları üreten ve eşey hormonları da dâhil olmak üzere birçok hormonun üretilmesini sağlayan ve vücutta çift olarak bulunan yumurtalık organında bir hücrenin veya hücre grubunun kanserleşmesidir.

Rahim ve yumurtalık kanseri, kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser çeşididir. Erken tanı konulduğu zaman hastalıktan kurtulma oranı oldukça yüksektir. Yani bu iki hastalık henüz çok geç kalınmadan tespit edilmişse çok da korkulacak bir durum yoktur.

Kişi kendi adet takvimindeki değişikliklerde veya zamansız kanamalardan şüphelenip doktora gidebilir bu sebeple erken safhada semptom verdiğinden dolayı birçok kişiye erken tanı konulabilmekte ve bu kişiler hayatta tutulabilmektedir.

Rahim Kanseri ve yumurtalık Kanseri Genetik midir?

Sadece rahim ve yumurtalık kanseri değil, neredeyse bütün kanserlerde kalıtım rolü inanılmaz büyüktür. Aile geçmişinde herhangi bir kanser bulunan kimsenin o kansere yakalanma olasılığı diğer insanlardan kat kat daha fazladır. Bu sebeple kansere yakalanmama konusunda sağlıklı bir yaşam, alkol ve sigara gibi zararlı alışkınlıklardan uzak durmanın önemi çok büyük olsa da kanser oluşumunun en önemli sebeplerinden bir tanesi, belki de en önemlisidir genetik. Rahim veya yumurtalık kanserinde ise durum farklı değildir, hatta kişi bu organlardaki kansere yatkınlık oluşturan geni sadece annesinden alacağından dolayı geçmişinde bu kanserleri geçirmiş aile büyükleri olan kişilerin yakalanma riski diğer kanserlere göre de oldukça fazladır.

Böyle bir genetik yatkınlığa sahip kişiler mutlaka düzenli doktor kontrolüne gitmelidirler, hatta mümkünse artık çocuk sahibi olmayı düşünmedikleri zaman bu organları aldırmalıdırlar.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA