SON DAKİKA

Replikler

Güneşin faydaları ve zararları nelerdir?

Güneşin faydaları ve zararları nelerdir?
Bu haber 06 Ekim 2020 - 4:17 'de eklendi ve 30 kez görüntülendi.

Güneşin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Isı ve ışık kaynağımız olan güneş bir insan için mutlaka gereklidir. Fakat hepimiz biliriz ki fazla güneş kişiye zarar da verebilir. Güneşin Faydalarını, zararlarını ve neden zararlı olduğunu inceleyelim.

Güneşin Faydaları

Birçoğumuz yaz mevsimini daha çok severiz çünkü kışın havanın bulutlu ve kapalı olması kişinin enerjisinin düşürür. Yazın ise güneş ışınları insana enerji verir. Çünkü güneş ışınları beynin kimyasal uyumunu destekleyip kolaylaştırır. Böylece güneş beyne etki ederek kişiyi daha dinç bir hale getirir. Güneş ışınlarının dağıttığı D vitamini bir insanın kemikleri için olmazsa olmazdır.

Çünkü D vitamini kemikleri geliştirir ve kemiklerin gelişmesini sağlar. İşte güneş bu noktada oldukça etkilidir. Hatta kemik kırılmalarında kırılan yeri güneşe tutmak kırık kemiği daha çabuk tedavi eder. Güneş ışını organlarımıza olumlu yönlerde etki eder. Bu olumlu etkisi ise; kan dolaşımını arttırıp organları beslemesidir. Meme kanseri ve prostat kanserini engeller.

Güneşin Zararları

Güneş bizlere fayda sağlasa dahi fazla güneş altında kalmak çeşitli sorunlara yol açar. Fazla güneş ışığı beyin kanamasına yol açar. Güneşin en bilinen zararı ise deri yanmasıdır. Aşırı güneşe maruz kalma durumunda güneşten gelen zararlı ışınlar insan derisini önce yıpratır daha fazla güneş ışını ciltte 1. 2. derece yanıklara sebep olur. Başta 1.derece yanık ile ciltte kızarmalar ortaya çıkar.

2.derece yanıkta kızaran cilt su toplamaya başlar. Kişiye titreme ve üşüme gibi sorunlar çıkartır. 3.derece yanıkta ise deride doku kaybı başlar. Güneş yanıkları cildinizde gözle görülür hasarlara neden olur. Güneş içerdiği güçlü ışınlar ile gözün dokularında hasara yol açar. Bu durum güneşe direkt çıplak gözle bakıldığı zaman ortaya çıkar.
Güneşin diğer zararı ise halk tarafından güneş geçmesi olarak adlandırılan sorundur. Güneşin ısısına fazla maruz kalındığı zaman vücudumuz ısı dengesini sağlayamaz bu durum kişide şu belirtileri gösterir; baş dönmesi ve baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizlik. Peki, güneş hem faydalı hem de zararlıyken bu zararlardan nasıl korunmamız lazım?

Güneşten Korunmanın Yolları

Cildinizi güneşten korumanın yolu güneş kreminden geçer. Güneş kremi cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Eczaneden alabileceğiniz bir güneş kremini mutlaka güneşe çıkmadan önce sürün. Özellikle öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösterin. Çünkü güneş ışınları en çok öğlen saatlerinde yayılır. Eğer çıkarsanız bir şapka takmanız güneşten korur.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA