SON DAKİKA

Replikler

Greyfurtun faydaları ve zararları nelerdir?

Greyfurtun faydaları ve zararları nelerdir?
Bu haber 06 Ekim 2020 - 17:39 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

Greyfurtun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kış mevsimi gelir gelmez marketlerde ve pazar tezgâhlarında yerini alan greyfurt birçok kişi tarafından, faydaları öğrenilince daha fazla tüketilmeye başlayan bir meyvedir. Greyfurtun bu kadar tercih edilmesine sebep olan faydaları nelerdir?

Greyfurtun Faydaları

Greyfurt içinde A vitamini, C vitamini, riboflavin, E vitamini, K vitamini, piridoksin, pantotenik asit, niasin ve tiamin bulundurur. Greyfurt kişinin iştahını kapatır ve tokluk hissi verir. Tok tutarak yemek yemenin önüne geçer. Bu özelliği ile kilo vermek isteyenlere çok ciddi fayda sağlar. Ayrıca greyfurt açlığa bastırıcı etki gösteren bir hormonu salgılar. A, C, E vitaminleri barındırdığı için bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığına ve gribe çok iyi gelir.

Ayrıca sindirim sisteminin de mükemmel bir şekilde işlemesini sağlar. Greyfurt vücutta bulunan iltihaplara karşı savaşır ve antioksidan üretir. Greyfurt uyku sorunu yaşayanlara iyi gelir. Yatmadan önce içilen 1 bardak greyfurt suyu daha huzurlu uyumanızı sağlar. Ayrıca uykusuzluk sorununu giderir. Greyfurt cildinize de çok iyi gelir. Cildinizi kirli havanın vereceği zarar ver güneş ışınının zararlı etkilerinden korur. Hastalıkları hızlı şekilde iyileştirir. Kalbi besler, yüksek tansiyon ve kolesterole iyi gelir.

Greyfurtun Zararları

Greyfurt zararlarını, fazla tüketildiği zaman gösterir. Ayrıca bazı durumlarda greyfurt tüketilmemelidir. Greyfurt fazla tüketildiği zaman meme kanserine yol açabilir. Fazla tüketim sonucunda kontrolden çıkan bir şekilde kilo vermeye sebep olur. Bu da ardından farklı kilo sorunlarına yol açabilir. Genel olarak zararları bunlardır. Greyfurt asıl zararlı etkileri özel durumlarda gösterir. Bu durumlar nelerdir?

Greyfurt Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresanlar greyfurt ile etkileşime girer. Bunun dışında greyfurtun etkileşime girebileceği başka ilaçlar da vardır. Epilepsi ilaçları, alerji hapları, grip için kullanılan haplar, tansiyon ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar ve kalp ilaçları. Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız greyfurt tüketmeyin. Ya da ilacı yazan doktorunuza danışın.

Greyfurt Neden İlaçlarla Etkileşime Girer?

İlaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan özel enzimler ile parçalanarak kana karışır. Fakat greyfurt ilaçların parçalanmasını sağlayan enzimi yok eder. Böylelikle parçalanamayan ilaç insan kanında birikerek ilaç etkisi artar ve kişi zehirlenmeye başlar. Bu yüzden doktorunuza greyfurt yiyecek olursanız danışın.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA