SON DAKİKA

Replikler

Çalışma odası tasarımı nasıl olmalı

Çalışma odası tasarımı nasıl olmalı
Bu haber 06 Ekim 2020 - 16:59 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.

Çalışma Odası Tasarımı Nasıl Olmalı

Çalışma odası başta genç öğrenciler ve çalışanlar olmak üzere toplumun büyük bir kısmı için önem arz etmektedir. Bu kesim genellikle evdeki zamanının önemli bir kısmını çalışma odasında geçirmektedir.

Çalışma Odası Neden Önemli?

Gün içinde ders çalışmak, işten kalan projeleri bitirmek gibi amaçla pek çok kişi çalışma odasına girer. Özellikle evden çalışmanın da son derece popüler olduğu dönemlerde çalışma odaları daha da çok kullanılır hale gelmiştir. Çalışma odalarının bu kadar çok kullanılması bu odaların tasarımının da daha önemli hale gelmesine sebep olmuştur.

Çalışma odasında kişinin yorulmasını engelleyecek dengeli bir ortam olmalıdır. Göz yorucu parçalar içeren odalarda kişinin rahatça ve uzun süreler çalışması beklenemez.

Çalışma Odası Tasarımında Ahşap Detaylar

Ahşap özellikle tüm dünyaya İskandinav kültüründen yayılmış ve günümüzde modern tasarımların bel kemiği olmuş bir malzemedir. Ahşaptan üretilmiş pek çok mobilya iç mimari anlamında önem kazanmıştır. Ahşap kullanımının en önemli avantajlarından biri de son derce sakin ve rahatlatıcı bir ortam oluşturmasıdır.

Ahşap malzemeler kullanılan ağaç türüne göre pek çok farklı türde olabilmektedir. Bu farklı türler sayesinde ahşap malzemelerin hem açık hem de koyu tonları bulunmaktadır. Çalışma odalarında özellikle masa, kitaplık ve sandalye gibi mobilyaların ahşap kullanılarak tasarlanmış olması odaya tamamen farklı bir hava katacaktır.

Çalışma Odasında Duvar Renkleri Önemli

Çalışma odalarında duvarlar için tercih edilen renkler son derece önemlidir. Duvar renkleri kişinin ruhuna hitap etmeli ve aşırı gösterişten kaçınmalıdır. Çok iddialı renkler ve duvar boyası üzerindeki tasarımlar kişinin gözünü yorar ve dikkatini dağıtır. Bu gibi ortamlarda yapılan çalışmaya odaklanmak çok daha zor olacaktır.

Bu nedenle çalışma odalarında tek renk duvar boyalarının tercih edilmesi en mantıklı seçenektir. Duvarların üzerindeki desenler çok dikkat çekici olmamalıdır. Buna ek olarak çalışma odalarında ışığın yönetilmesi çok önemlidir. Beyaz ve açık tonlar odaya giren güneş ışınlarını yansıtarak odanın içinin aydınlık olmasını sağlamaktadır.

aha aydınlık ortamlarda çalışmak her zaman daha çok tercih edilen bir durum olduğu için çalışma odası duvarlarında açık tonlar seçilmelidir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA