SON DAKİKA

Replikler

Sıvı sabun faydaları ve zararları

Sıvı sabun faydaları ve zararları
Bu haber 04 Ekim 2020 - 13:34 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

Sıvı Sabun Faydaları Ve Zararları

Gün içinde dokunduğumuz yerlerden, temas ettiğimiz kişilere kadar elimizde birçok bakteri bulundururuz. Bu yüzden el hijyeni koşulsuz şartsız çok ciddi önem taşıyor. Çünkü el hijyeni olmadığı sürece sağlımızı tehlike altında olur. El hijyenimizi kalıp sabun ya da sıvı sabun ile sağlarız.

Önceki zamanlarda kalıp sabun kullanılırken çok uzun bir süredir sıvı sabun kullanımı da mevcut. Sıvı sabun piyasaya çıktığı ilk andan beri tartışma konusu. Çünkü normal kalıp sabuna göre daha farklı üretiliyor ve sağlıklı olup olmadığı konusunda hâlâ tartışmalar mevcut.

Sıvı Sabun Nasıl Üretiliyor?

Sıvı sabun üretimi kalıp sabundan farklıdır. Köpürücü madde ve antibakteriyel kimyasallar ile üretiliyor. Yani sıvı sabun kalıp sabundan üretilmiyor. İçeriğinde köpürücü madde ve antibakteriyel madde dışında triclosan aldı maddeyi bulunduruyor.

Sıvı Sabunun Faydaları Neler?

Sıvı sabunun ekstra bir faydası yok. Sadece el üzerinde bulunan mikrop ve bakterileri temizliyor. Temizlerken de faydadan çok zarar veriyor. Yani sıvı sabunun elle tutulur bir faydası yoktur. İnsanlar tarafından sıvı sabunun faydalı sanılması ise antibakteriyel kelimesinin yanlış anlaşılmasıdır.

Sıvı Sabunun Zararları Nelerdir?

Sıvı sabunun en göze çarpan noktası antibakteriyel olmasıdır. İnsanlar, hatta bazı uzmanlar antibakteriyel sabunların çok daha iyi olduğunu söyler. Fakat bu durum tam tersidir. Çünkü antibakteriyel olan sabunlar uzun kullanım sonrası ellerde ciddi çatlaklar oluşturuyor. Sıvı sabun tırnak kırılmalarına yani tırnakların güçsüz kalmasına sebep oluyor.

Ayrıca sıvı sabunun içerisinde bulunan triclosan adlı madde oldukça zarar veriyor. Bu madde kuruluk, kaşıntı ve egzamaya neden olur. Sıvı sabun çoğu zaman ciltte görünmeyen çatlaklar oluşturur. Bu çatlakların içine gitgide sızan sıvı sabun derinize iyice işleyerek deri deformasyonuna sebep olur. Derinin içine işleyen kimyasallar zamanla ileri boyutta cilt kanserine kadar gidebilir. Ayrıca sıvı sabun içinde bulunan antibakteriyel özellik sadece eliniz üzerinde ki kiri almaz. Elin yani cildin kendi florasını bozarak ellerde çatlaktan sonraki boyutta cilt yaralarına sebep oluyor.

Özellikle hassas ciltlerde sıvı sabun kullanımı çok daha fazla hasar verebiliyor. Bazen ciltte kızarıklık, egzama dışında şişme gibi yan etkiler bile verebiliyor. Ama birçok kişi bunları sıvı sabunu zararı değil başka bir sebepten oluşan alerjik reaksiyon sanıyor. Sıvı sabun kullanımı oldukça zarar veriyor sıvı sabun yerine kalıp sabun kullanmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA