SON DAKİKA

Replikler

Maydanozun yararları ve zararları nelerdir?

Maydanozun yararları ve zararları nelerdir?
Bu haber 04 Ekim 2020 - 13:04 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.

Maydanozun Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Maydanoz hem çay şeklinde, hem salata malzemesi olarak hem de birçok yemeğin içinde kullanılan bir besindir. Maydanozun içerisinde insan sağlığa iyi gelecek hatta bir insanın gün içinde alması gerek vitamin ve mineralleri bulunduran bir besindir. Fakat maydanoz ne kadar faydalı olsa da fazla kullanımda elbette zarar da verir.

Maydanozun Yararları

Gözlerimiz için önemli olan A ve C vitaminini içinde bulunduran maydanoz, gözlere oldukça faydalıdır. Çünkü göz problemlerinde sık yaşanan kataraktın oluşmasını engellerken bir yanda da göz tansiyonuna engel olur. Ayrıca maydanozun suyu göz iltihabı ve göz nezlesine çok iyi gelir. İsteğe bağlı olarak içerek ya da suyunu kaynatarak göze tampon ile uygulayabilirsiniz.

Maydanoz suyu vücutta oluşmuş ödemleri atmanıza yardımcı olur. Bağışıklığı düşük kişilerin yemeklerine birkaç sap pişmiş maydanoz kökü bağışıklığı güçlendirir.

Maydanoz hem saçlara hem de cilde çok iyi gelir, saçın ve cildin beslenmesini sağlar. Maydanozu özsuyu astım, öksürük ve adet dönemlerinde çok yardımcı olur.

Özellikle adet sancısı şiddetli olan kadınlarda adet gününden birkaç gün önce veya adetken tüketildiği zaman sancıların hafiflemesini sağlar. Maydanoz sindirim sistemine etki ederek kabızlığı engeller ve kilo verdirme konusunda çok etkilidir.

Maydanozun diğer faydaları ise balgam ve idrar söktürücü özelliği olmasıdır. Bunlara ek spazm çözücü etkisi de vardır. Bitkinin haşlanmış şekilde kullanılması safra kesesi taşlarına karşı olumlu etki eder.

Maydanozun Zararları

Her besinde önemli olan nokta uygun dozda kullanımıdır. Fakat maydanozun fazla yan etkileri yoktur. Fazla tüketilirse ciltte kızarıklıklara yol açabilir ayrıca hamilelik döneminde olan kadınların maydanozu çok tüketmemesi gerekir. Eğer ki böbrek iltihabınız varsa maydanozu hiçbir şekilde tüketmeyiniz.

Maydanozun Kullanım Şekilleri

Maydanozu, çay şeklinde yemeklerin içinde, salata malzemesi olarak, üstüne limon sıkarak, haşlayarak tüketebilirsiniz. Eğer ki çay yapacaksanız 1 çorba kaşığı yaprağı 1 bardak suda 15- 20 dakika demleyin. Eğer tohum olarak çay yapacaksanız bir tutamdan az tohumu ezip 1/2 bardak suda kaynatın. Kullandığınız ilaç veya kronik bir hastalığınız varsa doktora danışmadan çay şeklinde tüketmeyin

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA