SON DAKİKA

Replikler

Ispanağın faydaları ve zararları nelerdir?

Ispanağın faydaları ve zararları nelerdir?
Bu haber 04 Ekim 2020 - 13:17 'de eklendi ve 1 kez görüntülendi.

Ispanağın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Ispanak koyu yeşil yaprakları ile güzel göründüğü kadar da faydalı bir besindir. Fakat ıspanağın yararı kadar zararı da olduğu için gerek pişirmeden önce gerekse pişirirken dikkat edilmesi gereken noktaları bulunmaktadır. Aksi halde zararı daha fazla olabilir.

Ispanağın Daha Faydalı Olması İçin Neler Yapılmalı?

Ispanakla ilgili bir yemek yapmadan ilk önce yapmanız gereken kökünü ayırıp sonrasında iyice yıkamaktır. Çünkü kökünde ve yapraklarında toprak kalıntısı kalma olasılığı vardır. Ispanakta diğer besinlerde de olduğu gibi kesilme işleminde minerallerini ve vitaminleri atma özelliği gösterir. Sebebi ise kesme işleminde metal bıçak kullanımıdır. Günümüzde sırf meyve ve sebzelerin mineral ve vitaminlerinin kaybolmaması için tahta bıçaklar üretilmiştir. Mümkünse ıspanağı kesme işlemini tahta bıçak ile yapın. Eğer ki tahta bıçak yok ise elinizle ıspanağa çok zarar vermeden parçalara ayırın. Hatta elinizle yaparak ıspanaktan çok daha fayda alırsınız.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Gözler için en gerekli olan A vitaminini barındıran ıspanak gözlere çok iyi gelir. Folik asit içeren ıspanak hamilelik döneminde olan kadınlara çok iyi gelmektedir. Dozunda bir şekilde kullanımda hamile kadınların hamilelik dönemi daha sağlıklı geçer. Ayrıca kalp hastalıklarına, felce, yüksek tansiyona çok iyi gelir. Ispanak içerisinde bulundurduğu K vitamini ile kemik gelişimine ve kemik erimesine fayda sağlar. Sadece bununla kalmaz dişlerinizin daha sağlıklı olmasına yardım eder. Kabızlığı önler ve kişinin magnezyum, demir, C, E ve B vitaminlerini almasına etki eder. Cilt ve mide kanserine sebep olan etmenleri yok etmeye yararken birçok psişik rahatsızlıklara iyi gelir.

Ispanağın Zararları Nelerdir?

Ispanakta da diğer besinlerde olduğu gibi aşırı tüketimde yan etkiler görülür. Ayrıca bazı durumlarda ıspanak tüketimi hiç önerilmez. Aşırı tüketim halinde mineral eksikliğine sebep olur. Gaz birikmesine, ishale, tırnak ve dişlerde lekelere, böbrek taşına, demir eksikliğine, eklem ağrısı ve alerjiye sebep olabilir. Dişlerde ki lekeler fırçalama ile geçerken olası demir eksikliği veya alerji gibi bir durumda böyle olmaz. Şikâyetler hemen kesilmez. Her besin dozunda tüketilmelidir özellikle ıspanak dozunda tüketilmediği taktirde diğer besinlere göre daha ciddi yan etki yapacaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA