SON DAKİKA

Replikler

Yeşil çayın faydası ve zararları

Yeşil çayın faydası ve zararları
Bu haber 03 Ekim 2020 - 3:44 'de eklendi ve 7 kez görüntülendi.

Yeşil Çayın Faydası Ve Zararları

Yeşil çay denilince akla ilk gelen zayıflamak oluyor. Çünkü günümüzde yeşil çay en çok zayıflamak isteyen kişiler tarafından kullanılıyor fakat yeşil çayın zayıflamak dışında birçok fayda vardır. Fakat yeşil çay tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur çünkü fazla tüketim halinde zarar verebilir.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay güçlü sağlık etkileri bulundurur. Bir kişinin kanında bulunması gereken glikoz seviyesi düşük veya yüksekse bunu dengeler. Kolesterol seviyesini dengeler ama doktora danışmadan yeşil çay tüketmeyiniz. Yeşil çay tükettiğiniz zaman bir diğer etkisi de saçlarınızda olacaktır. Saçlarınızı canlandırır ve besler.

Direkt saçlarınıza kaynatıp suyunu uygulayarak veya içerek kullanabilirsiniz. Saçlarınızı hem besleyecek, daha canlı görünmesini sağlayacak hem de kepek oluşmasına sebep olan etmenleri engelleyerek kepeğin önüne geçecektir. En iyi sonuç için içmeniz daha uygun olur. Yeşil çayın bir diğer özelliği ise yaralara iyi gelmesidir yaralara uygulayabilirsiniz.

Bu hem tedavi edecektir hem de yara üzerinde olası bir şişliğe karşı rol oynayacaktır. Diş eti sorunu yaşıyorsanız yeşil çay bu duruma çok iyi gelecektir çünkü ağzınızda biriken mikropları yok eder. Hem diş etinize iyi gelir hem de dişlerinizi besler.

Yeşil çay tansiyon sorununuz varsa bunu çözecektir çünkü tansiyonu dengeler. Damar tıkanıklığı problemi yaşıyorsanız yeşil çay bu sorunu da azaltacaktır. Böyle bir sorununuz yoksa bile oluşmasının önüne geçer. Yeşil çay tüketmeniz hücrelerinizi yenilerken sadece genç bir görünüm vermez.

Genç bir görünümle birlikte hücrelerinizi yenilediği için kanser riskini aza indirecek. Yeşil çayın en bilinen özelliği zayıflatmasıdır. Çünkü yeşil çay sindirim sisteminizi harekete geçirerek sizi zayıflatır. Sizi zayıflatmakla kalmayıp sindirim sisteminizi de korumuş olur.

Yeşil Çayın Zararları

Her besinde olduğu gibi yeşil çayın da fazlası mutlaka zarar verir. Sindirim sisteminizi aşırı harekete geçirip ishal olmanıza sebep olur. Ayrıca ishalle birlikte kusma da görülür. Yeşil çay yüksek tansiyonu hastalarına önerilmez eğer yüksek tansiyon hastasıysanız içmeyiniz.

Yeşil çay içerisinde bulundurduğu maddeler ile fazla kullanımda uyku problemine rol açar, sinirlenmeye sebep olur. Eğer ki kaygı bozukluğu hastası iseniz yeşil çay kullanmayınız.

Aksi takdirde uyku alışkanlığınız bozulur ve sinir yaptığı için bu durum daha da körüklenebilir. Yeşil çay her ne kadar iyi olsa da kalp ritim problemi yaşıyorsanız kullanmayın aksi halde size zorluk çıkartabilir. Yeşil çay fazla kullanımda zihin bulanıklığına sebep olur.

İçerisinde ki maddeler nöronlarınıza etki edeceği için fazla kullanımda zihin bulanıklığı yaşayan birçok insan olmuştur. Eğer ki bipolar bozukluk hastalığı için kullanılan lityum içerikli bir ilacınızı varsa kullanmayınız. Yeşil çay içerek sağlığınızı korumak uğruna sağlığınızdan olmamak için eğer ki kullandığınız ilacınız varsa doktora danışmadan yeşil çay kullanmayın.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA