SON DAKİKA

Replikler

Kız çocuklarında erken ergenlik nasıl anlaşılır?

Kız çocuklarında erken ergenlik nasıl anlaşılır?
Bu haber 02 Ekim 2020 - 2:52 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Kız Çocuklarında Erken Ergenlik Nasıl Anlaşılır?

Ergenlik Nedir?

Ergenlik, çocukluktan erginliğe geçiş olarak tanımlanmaktadır. Bu durum kısa süreli bir olay değildir. Tam aksine uzun zaman alan ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreçte çocuklar vücutlarının değiştiğini fark ederler ve bu değişimleri anlamlandıramazlar. Bu değişimler sadece fiziksel anlamda değil duygusal anlamda da olur.

Eskiden hissedilmeyen duygular hissedilir ve ani duygu değişimleri sık görülür. Fiziksel olarak ise ergenliğe girmenin alameti erkek çocuklarında sperm üretiminin başlaması, kız çocuklarında ise adet görmeye başlanmasıdır.

Bunlar birincil değişim olarak tanımlanır. İkincil değişimlerde ise erkeklerde; kas kütlesinin artışı, kıllanma, âdemelması oluşumu gibi durumlar olur. Kızlarda ise; göğüs bölgesinin büyümesi, kalçada yağlanma gibi durumlar ortaya çıkar. Eşeysel özellikler her iki cinste de daha belirgin hale gelir. Bu duruma ergenlik denir.

Erken Ergenlik Nedir?

Ergenlik erkek çocuklarında genellikle 12-13 yaş civarlarında, kız çocuklarında ise 10-11 yaş civarlarında başlar. Bu dönemden itibaren 20-21 yaşlarına kadar devam eder fakat başlama ve bitiş tarihleri kişiden kişiye değişebilir. Çok net bir şekilde şu zaman başlar şu zaman biter diyebilmek mümkün değildir.

Aşağı yukarı bu sularda olan başlangıç ve bitiş sağlıklı sayılmaktadır. Bunun yanında erken ergenlik kavramı ergenliğin olması gerekenden erken başlaması durumudur. Kız çocukları 8 yaşına girdiğinde başlayan, erkek çocuklarında ise genelde 9 yaşında görülen ergenlik dönemine, erken ergenlik denir. Ve bu durum tedavi edilmesi gereken hormonal bir rahatsızlıktır.

Erken Ergenlik Neden Olur?

Erken ergenliğin pek çok sebebi olabilir. Bu sebepler kişinin hayat öyküsü alındığı zaman ortaya çıkar ve doktor tanıyı buna göre koyar. Ancak erken ergenliğin genel sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz; genetik ve hormonal faktörler, kilo fazlalığı, endokrin bozucular, elektromanyetik alan, evlat edinilmiş olma durumu, anne veya babanın boşanmış olması, evde çok kavga ediliyor oluşu veya buna benzer stresli bir çocukluk geçirme durumu erken ergenliği tetikleyebilir. Fakat kesinlikle şu sebepten dolayı olmuştur demek pek mümkün değildir.

Doktorun vereceği karara göre genellikle hormon tedavisi uygulanır ve bu çocukların yaşıtları gibi normal bir yaşam sürmeleri hedeflenir. Ve doğru tanı konulduğu zaman tedavisi çok zor bir durum değildir fakat yıpratıcı bir süreçtir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA