SON DAKİKA

Replikler

Haşhaşın fayları ve zararları

Haşhaşın fayları ve zararları
Bu haber 02 Ekim 2020 - 2:48 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Haşhaşın Fayları Ve Zararları

Haşhaş birçok kişinin sadece ismini duyduğu ne olduğu ne işe yaradığı bilinmeyen bir bitkidir. Haşhaş; gelincikler ailesinden, yaprakları yumurta şeklinde ki, kenarları derin dişli olup mavimsi yeşil renkte bir bitkidir. Peki haşhaşın içinde neler bulunur?

Haşhaşın İçeriğinde Bulunan Maddeler

Haşhaş içerisinde bolca morfin barındırır. Ayrıca kodein, tebain, papaverin, naskopin maddelerini bulundurur. Bu maddelerin özellikleri şudur:

Morfin: Çok etkili bir uyuşturucu madde.

Kodein: Narkotik türevli bir ağrı kesicidir.

Papaverin: Narkotik türevli bir ağrı kesicidir. Tıpta kullanılmaz çünkü oldukça zehirlidir.

Naskopin: Bir çeşit ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.

Ayrıca folik asit, E vitamini, kalsiyum, demir, fosfor, çinko, magnezyum ve B grubu vitaminleri barındırır.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Haşhaş ağrıları dindirir, ishali keser. Haşhaş yağı kabızlığa iyi gelir, mesane iltihabında ve raşitizm hastalığında kullanılır. Kalp damar sorunlarının önüne geçerek kalp hastalıklarından korur. Kalp krizi riskini azaltır. İnsana zindelik verir. Fakat bu zindeliği posası reçel veya pekmezle karıştırılıp yenilirse sağlar. Yağ olarak kullanılabilir. Ve bu yağ en çok diş doktorları tarafından kullanılır.

Saç ve cilt sağlığına iyi gelir. Kolesterolü dengeler ek olarak tansiyonu da dengeler. Cildin daha sağlıklı ve temiz görünmesini sağlar. Cildi pürüzsüzleştirir. Beyin sağlığına iyi gelir. Kan hücrelerine destek verir.

Haşhaş Kullanım Zararları

Haşhaşın bazı faydaları olsa da içinde zehirleyici maddeler bulunur. Fazla tüketim sonucu bu zehirli maddeler devreye girer. Bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Fazla tüketim sonucu zihin bulanıklığı, sersemlik yapar. Çiğ bir şekilde tüketilen haşhaş ağır bir mide bulantısı ve kusmaya sebep olur. Fazla tüketim sonucu kalp atışı yavaşlamaya başlar. Hareket azalması, tepkisizlik, boş ve anlamsız bakışlara sebep olur. Ciddi oranda konsantrasyona eksikliğine sebep olur. Cinsel istek ve cinsel gücün azalmasına sebep olur.

Haşhaş Kullanımda Önemli Nokta

Haşhaş üretimi devlet izni olmadığı taktirde yasaktır. Çünkü içeriğinde uyuşturucu üretiminde kullanılan maddeler bulundurur. Bu maddeler kişiyi aşırı uyuşturup zarar verir. Haşhaş, satışı yasak olan uyuşturucu kullanımında kullanılır. Yani haşhaş faydası olsa bile çok ciddi zararı olan bir bitkidir. Hiçbir zaman doktora danışmadan, doktor demediği sürece haşhaş tüketmeyiniz.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA