SON DAKİKA

Replikler

Domatesin faydaları ve zararları

Domatesin faydaları ve zararları
Bu haber 02 Ekim 2020 - 2:23 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.

Domatesin Faydaları Ve Zararları

Domates birçoğumuzun sabah kahvaltıların da, salatların da olmazsa olmazımızdır. Domates birçok yemeğin içinde kullanılırken közlenerek bile tüketilir. A vitamini açısından oldukça zengindir. Domatesin içinde E ve C vitaminleri de yer alır ve domatesin yararları da zararları da mevcuttur.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Kanser oluşumuna sebep olan etkenleri engeller. Yüksek kan basıncını sorununa iyi gelir ve kan basıncı düşürür. İnsan vücudundaki sıvı miktarını dengeler, ödem oluşmasının önüne geçer. Sindirim sistemini harekete geçirir ve sindirimi arttırır, kabızlığı engeller. Zarar verebilecek olan toksit maddeleri temizler. Kalp damar hastalıklarına karşı korur, potasyum ve demir ihtiyacını karşılar. Kan pıhtılaşmasına yardım eder, saçları besler, cildi güzelleştirir, A vitamini ile gözlere iyi gelir, nitrozaminlerin vücuttan atılmasını sağlar. Stresi azaltır ve kasları güçlendirir. İdrar yolu enfeksiyonu oluşumunu engeller. Kalp krizinden korur.

Domatesin Zararları

Domates her ne kadar zengin mineraller bulundursa da içinde bulunan oksalat denen bir maddeden ötürü böbrek taşı ve böbrek kumu oluştur. Domates içinde asit bulunur ve bu asidik bir yapısından ötürü gastrit, reflü gibi hastalıkların artmasına sebep olur. Eğer bu tarz mide sorununuz varsa domatesi fazla tüketmeyin. Domates özellikle egzama rahatsızlığı bulunan kişilerde alerjiye sebep olup deride kaşıntı ve kızarıklık oluşturur. Egzama rahatsızlığınız yoksa bile yine aşırı tüketimde alerji yapıp egzama olmanıza bile sebep olabilir. Eklem ağrısına sebep olabilir. Bağırsaklara zarar verir ve ishal, karın krampları yapar ayrıca gaz da yapabilir. Cilt renginin solmasına sebep olabilir. Birçok kişide fazla domates tüketimi yüzünden cilt rengi solması görülmektedir. Her şeyi dozunda tüketmenin faydası vardır çünkü domates her ne kadar güzel olsa da dozunda tüketmediğiniz taktirde bu yan etkilerin görülmesine sebep olur, domatesin sadece reflüyü arttırması dışında ki zararı fazla domates tüketimi sonucu ortaya çıkar.

Domates Çiğ Mi Yoksa Pişmiş Mi Tüketilmeli?

Birçok uzman ve doktor domatesin pişmiş şekilde tüketildiği zaman içerisinde ki besleyici maddelerin daha çok fayda ettiğini vurgular. Eğer ki domatesin faydalarından daha çok yararlanmak istiyorsanız pişirerek yemelisiniz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA