SON DAKİKA

Replikler

Çileğin yararları ve zararları nelerdir?

Çileğin yararları ve zararları nelerdir?
Bu haber 02 Ekim 2020 - 2:44 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Çileğin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Mükemmel görünümü ve kokusuyla yaz gelir gelmez dolaplarda yerini alan çilek çok faydalı bir meyvedir. Çileğin içerisinde bulunan vitaminler şöyledir; A, C, B6 ve B12 vitaminleridir. Bunların yanı sıra daha birçok mineral bulunduran çileğin faydası kadar zararı da vardır.

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Çilek içinde bulundurduğu demir sayesinde diş etini güçlendirir ve diş eti kanamalarının önüne geçer. İnsan kanını temizler, kişinin üzerinde ki fazla stresi ve siniri atmaya fayda sağlar. Çileğin içeriğinde ki antioksidan madde düşük bağışıklık sistemini güçlendirir iltihap oluşumunun önüne geçer. Romatizma hastalarına iyi gelir.

Bozulan sindirim sisteminin düzene girmesini sağlar. Kabızlık ve mide ekşimesine iyi gelir. Bağırsaklarda oluşan kurtlara ve anal bölgede oluşan basur problemine iyi gelir. İdrar söktürmekte birçok sebze ve meyvenin gerisinde kalsa bile çilekte idrar söktürücü özellik gösterir. Çok olmasa bile demir eksikliğine iyi gelir.

Çilek içerisinde bulundurduğu C vitamini ile günlük almanız gereken C vitaminini karşılar. Yüksek tansiyon problemine iyi gelir. Çileğin belki de en bilinmeyen faydası beyne yardımcı olmasıdır. beynin ihtiyacı olan kan akışına yardım eder.

Çileğin Zararlı Var Mıdır?

Her besin fazla tüketim sonucu bazı yan etkiler oluşur. Fakat çileğin birçok meyveye göre yan etkisi çok yoktur. Bazı durumlarda ise çok tüketilmemiş olmasına rağmen kişiye zarar verir. Çünkü içerisinde vitaminler dışında daha birçok bileşen taşır.

Çileğin Zararları Nelerdir?

Çilek iyi yıkanmadığı taktirde böbrek taşına ve mesane hastalıklarına sebep olabilir. Çünkü çilek insan vücuduna bulunan oksalat seviyesini yükseltir. Aşırı tüketim sonrası reflü, gastrit sorunu olan kişilerde yanmaya sebep olur.

Sık sık alerjik reaksiyonlar yaşayan kişilere, özellikle egzaması olan kişilere çilek önerilmez çünkü çilek alerjiye sebep olacağı için kimi insanda bir tane yendiği zaman bile kızarıklık ve kaşıntıya ve deride döküntüye yol açar. Eğer ki çilek yediğiniz zaman kaşıntı veya kızarıklık yaşıyorsanız büyük ihtimalle vücudunuz çileğe alerjik reaksiyon göstermektedir. Çileğin tadına doyum olmaz yemeden olmaz diyorsanız dozunda tüketiniz.

Fakat ciddi alerjik reaksiyon veriyorsanız ve doktora danıştığınız zaman doktor çilek tüketmeniz tavsiye etmezse doktoru dinleyin. Aksi takdirde alerjiniz her çilek yediğiniz zaman ortaya çıkacak çoğu zaman kızarıklık ile rahatsız edici bir görünüm bile verecektir

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA