SON DAKİKA

Replikler

Çikolatanın faydaları ve zararları

Çikolatanın faydaları ve zararları
Bu haber 02 Ekim 2020 - 2:11 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.

Çikolatanın Faydaları Ve Zararları

Birçoğumuz çikolatayı çok severiz. Gerek tadından gerekse yedikten sonra damakta bıraktığı tadı birçok kişi için vazgeçilmezdir. Fakat kimileri çikolata insan sağlığına çok zararlı derken kimileri de faydalarının da es geçilmemesi gerektiğini söyler. Bu kararsızlık kiminin umurunda olmaz çikolata tüketmeye devam eder kimisi de çikolatadan uzak durur. Peki, çikolatanın faydaları ve zararları nelerdir?

Çikolata Faydaları

Çikolata içinde belki birçoğumuzun ismini dahi duymadığı oleik asit bulunur. Oleik asit; kişinin kolesterol seviyesinin dengeler. Kolesterol kötüyse iyileştirir. Ayrıca kan damarlarını esnetir ve kan basıncını düşürür. Uzun zamandır çikolatanın konsantrasyonu arttırdığı için çikolata tüketilmesi gerekir der. Bu tamamen doğrudur çünkü çikolata beyinde kan dolaşımını arttırır.

Bu da kişinin odaklanmasını arttırır. Ayrıca yaşlı kişilerde unutkanlığın önüne geçerek hafızayı güçlendirir. Hepimiz biliriz ki çikolataya mutluluk kaynağı derler. Çünkü çikolata kişinin stres seviyesini azaltarak kişinin enerjisini yükseltir. Çikolata içeriği sayesinde size enerji verir ve enerji veren besinlerin mineral ve vitamin emilimini arttırır.

Ayrıca çikolatada kakao bulunduğu için ağrı kesici etkide verir. Kas ağrılarına iyi gelir yüksek oranda ağrı azaltır. Çikolata içeriğinde ki maddeler ile cildinizi hasarlara karşı dirençli hale getirir. Güneş yanıklarına karşı sizi korur. Yine çikolatanın içinde ki kakao yüksek tansiyonu düşürüp, kan dolaşımını düzeltiyor. Bu da kişin kalp krizi geçirme riskini azaltıyor. Bazı uzmanlar çikolatanın felç geçirme riskini azalttığını da söyler. Ne kadar faydalı da olsa çikolatanın da mutlaka zararları var. Bu zararlar nedir?

Çikolatanın Zararları

Çikolatanın her ne kadar faydalı olsa da fazla tüketim sonucu zarar veriyor. Her gün çikolata tüketmek dişlerin çürümesine sebep olur. Çünkü çikolatanın içinde bulunan şeker dişlere yapışır ve iyi fırçalanmadığı zaman diş çürümesine yol açar. Yine her gün çikolata tüketmek kişinin kemiklerinin zayıflamasına ve kemiklerin güçsüz kalmasına sebep olur. Bu durum özellikle kadınların kemiklerinde daha çok oluşur. Çikolata içinde bulundurduğu yağdan dolayı fazla tüketim sorunu kontrolsüz kilo almaya yol açar. Aşırı tüketim sonucu aldığınız kilolar kalp sağlığınızı da olumsuz etkilemeye başlar. Çünkü bu kilolar sağlıksız biçimde alınan kilolardır. Çikolata seviyorsanız ve tüketmeden duramam diyorsanız sağlığınız için dozunda tüketin.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA