SON DAKİKA

Replikler

Bademin fayda ve zararları

Bademin fayda ve zararları
Bu haber 02 Ekim 2020 - 2:14 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Bademin Fayda Ve Zararları

Birçok kişi tarafından severek tüketilen bademin tadı damakta kalır. Gün içinde atıştırmalık olarak, tatlıların içinde kullanarak ve daha birçok şekilde tüketile bilinen bademin birçok faydası vardır. Ayrıca sadece yenerek değil badem yağı elde ederek cilde ve kirpiklere bile iyi gelir. Çünkü badem içinde besleyici doyurucu birçok vitamin barındırır. Özelikle E vitamini ile birçok konuda yardımcı olur.

Bademin Yaraları Nelerdir?

Kolesterol seviyesi bozukluk gösteren kişilere yardımcı olur. Kalbin ve kalp damarlarının korunmasına yardımcı olur. Damarlardaki zararlı maddeleri temizler. Kalp krizi riskini azaltır. Vücuttaki iltihap oranını aza indirir. Kalp fonksiyonunu dengeler. Ruhsal hastalıkların ortaya çıkmasına engel olur. Badem içindeki E vitamini sayesinde cildi besler, cildin sağlıklı ve genç durmasını sağlar. Cilt hasarlarına karşı direnç gösterir ve kansere karşı korur. Bademi isteğe göre yüz kremi olarak da kullanabilirsiniz. Tokluk hissi verdiğinden dolayı aşırı yemek yememenizi sağlar.

Bademin Zararlı Nelerdir?

Her besinin fazla tüketimi ister istemez yan etkiye yol açar. Çünkü vücudumuzda bulunan her vitaminin, mineralin olması gereken bir sınırı vardır. Badem de diğer her şey gibi fazla tüketim halinde yan etki yapar. Peki, bunlar nelerdir? Çok fazla badem tüketmek kabızlıkla beraber karın şişkinliğine sebep olabilir. Badem tüketimi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. İlaç kullanıyorsanız fazla tüketmeyin ve tüketmeden önce doktorunuza danışın. İshale neden olur. Ani kilo alımına sebep olabilir. Ani kilo alımı da selülit oluşumuna sebep verir. Nefes problemine sebep olabilir. Alerjik reaksiyona neden olur alerjik reaksiyon arasında yine nefes alma güçlüğü görülür.

Badem Yağ Şeklinde Kullanıldığı Zaman Fayda Eder Mi?

Bademin faydalarını saydık. Peki, badem yağ olarak nasıl kullanılır nelere fayda eder? Badem yağı sık olarak kozmetik ve cilt bakımında kullanılır. Çünkü cildi besler, göz altı morluklarına iyi gelir. Tırnaklara sürüldüğü zaman tırnakları besler, kırılan tırnakların güçlenmesini sağlar. Saçlara uygulandığı zaman saç tellerini besler. Masaj yağı olarak kullanılırsa rahatlık etkisi verir. Yani bademin kullanım şekli ve etki alanı oldukça yüksek bir besindir. Dozunda olduğu sürece size çok konuda fayda sağlayacaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA