SON DAKİKA

Replikler

Kakao yağının cilde 10 faydası

Kakao yağının cilde 10 faydası
Bu haber 30 Eylül 2020 - 1:07 'de eklendi ve 13 kez görüntülendi.

Kakao Yağının Cilde 10 Faydası

Kakao yağı, kakao ağacının yemişlerinden elde edilir ve uzun sayılan bir raf ömrüne sahiptir. Kakao yağı deyince aklımıza kahverengi sıvı bir yağ gelir. Saf bir kakao yağı beyaz ve katıdır. Bu nedenle aktarlarda sıvı olarak satılan kakao yağını almayınız. Kakao yağı birçok farklı alanda kullanılıyor.

Genelde gıda ürünlerinin içindekiler kısmında da rastladığımız kakao yağı, çikolata gibi ürünlerde tatlandırıcı olarakta kullanılıyor. Cilt onarma ve besleme ürünlerinde de sık sık kullanılan kakao yağını, evde kendiniz saf olarakta bazı karışımlar yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. Kakao yağının faydaları saymakla bitmez. Kakao yağı antioksidan özelliğine sahiptir. Bu nedenle cilt bakım ürünlerinde de kullanılır. Nemlendiricidir, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar, cilde parlaklık verir ve bronzlaştırma içinde kullanılır. Kakao yağının faydalarından 10 tanesini bahsedelim.

  • Cildi Nemlendirir

Kakao yağını cildinize sürdüğünüzde, cildinizdeki nemi kaybetmesine izin vermediğinden cildin daha nemli ve yumuşak kalmasını sağlar. Sadece nemlendirmeyi sağlamayıp, E vitamini sayesinde de cildi besler ve onarır.
Ciltteki Yaraları İyileştiricidir

Nemlendirici ve iyileştirici özelliği ile cilt üzerindeki yaraların hızlı onarılmasına yardımcı olur. Tahriş olmuş cildi yatıştırıcıdır. Ameliyat sonrası yaralar, kesikler gibi çeşitli cilt yaralarına sürülebilir. Yanık yaralarına da sürülen kakao yağı, iyileşme sürecinde oluşabilecek kaşıntıyı hafifletir, yara bölgesini nemlendirerek ağrıyı dindirir.

  • Çatlaklara Karşı Önleyicidir

Hamilelik öncesi karın ve bacaklardaki gerilmeler sonucu ortaya çıkan çatlaklar için önlem almak isteriz. Kakao yağı çatlak önleyici olarak sürülebilir.

  • Çatlayan Dudakları Nemlendirir

Özellikle mevsim geçişlerinde, aşırı sıcak veya aşırı soğuklarda birçoğumuzun dudaklarında çatlamalar meydana gelir. Saf ve tadı nefis olan kakao yağını, gün içinde dudaklarınıza sürebilirsiniz. Kurudukça tekrar sürün.

  • Antioksidan Kaynağıdır

Cildiniz vitaminlerini kaybetmeye başladığında cildiniz kurur ve yaşlanmaya başlarsınız. Cildiniz kırıştığından normal yaşınıza göre daha yaşlı görünürsünüz. Bunu önlemek ancak antioksidan sayesinde mümkündür.

  • Yaraları İyileştiricidir

Kesin olmamakla birlikte kakao yağının egzama ve deri iltihabı gibi hastalıklara iyi geldiği söylenir.

  • Bronzlaşmayı Sağlar

Genel olarak bronzlaştırıcı krem ve yağların içinde kakao yağı vardır. Bunun nedeni kakao yağı kalıcı bir bronzlaştırma sağlarken aynı zamanda nemlendirir. Ancak kakao yağının güneşin zararlı ışınlarından korumadığını, bu ışınların yaşlanmayı çabuklaştırdığını unutmayın.

  • Saçları Canlandırır

Kakao yağını saç diplerine bir miktar sürdükten sonra tarayın. Kuru ve yıpranmış saçınızın, daha canlı ve parlak görüldüğünü fark edeceksiniz. Saç köklerinizdeki tahrişi de giderir.

  • Hassas Ciltlere İyi Gelir

Cildinizde pul gibi dökülmeler oluyor, çok fazla kuru ve gerilmeler sebebiyle kanamalar meydana geliyorsa kakao yağı tam size göre. Düzenli bir şekilde cildinize uygulayabilirsiniz.

  • Selüliti Ortadan Kaldırıyor

Genelde hareketsizlik nedeniyle ortaya çıkan selülitlerinizden, ne kadar doğal beslenirseniz beslenin bir türlü kurtulamazsınız. Fransa’da yapılan testlerde kakao yağı kadınların bacaklarının muhteşem gözükmesini sağladı. Fransız bilim insanlarına göre; vücudumuzu haftada 1 defa kakao yağıyla masaj yapmak cildi hem sıkılaştırıyor hem de selülitin ortadan kalkmasını sağlıyor.s

Kakao Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kakao yağı vücut sıcaklığında erir. Sürerken bol sürmemeye çalışın, aksi halde fazla yağ içinde kalabilirsiniz. Kakao yağı cildinizde kolay emilir. Banyo suyuna bir kaşık kakao yağı ekleyerek vücudunuzun nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Havuç yağı, Hindistan cevizi yağıyla karıştırdığınızda bronzlaşmaya yardımcı olacaktır. Piyasada ki katı olmayan, sıvı olarak satışa sunulan kakao yağlarını almayınız. Katısı saf ve organik olan kakao yağı, orjinali alınmadığında istenmeyen ve geri dönülemeyen cilt hasarına neden olabilir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA