SON DAKİKA

Replikler

Bingöl’ün yöresel yemekleri

Bingöl’ün yöresel yemekleri
Bu haber 30 Eylül 2020 - 20:03 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

Bingöl’ün Yöresel Yemekleri

Bingöllüler hayvancılık ve tarımla geçindikleri için , asırlardır süre gelen gelenekleriyle sofralarını donatıyor. Et yemeklerinin ve hamur işinin ağırlıklı olduğu Bingöl mutfağında, birbirinden lezzetli ve enteresan isimli yemekler yer almakta. Genellikle akşam yemeklerine daha çok değer veren Bingöl’ün yöresel lezzetlerini merak edenler için, Bingöl yöresel yemekler listemiz sizlerle; Bingöl Yöresel Yemekler

Çorbalar

1. Ayran Çorbası

Bingöl yöresel yemekler listemize şehrin sevilen çorbalarından bir tanesi olan bol yoğurtlu ayran çorbasıyla başlıyoruz. Ayran çorbasının içine döğme ve nohut kattıktan sonra ise yoğurt ve yumurtayla beraber terbiye edilen bu çorba, yaz kış fark etmeden, yazın soğuk, kışın ise sıcak şekilde Bingöl sofralarında yerini alıyor. Nohut ve döğme sayesinde bir hayli doyurucu bir başlangıç olan çorbayı, Bingöl’de sevilerek tüketilen tandır ekmeğiyle beraber yiyebilirsiniz.

2. Tutmaç Çorbası

Özellikle de kış aylarında sofraların vazgeçilmez lezzetlerin bir tanesi olan çorbalar, Bingöl mutfaklarında da sık sık pişiyor. İnsanların elde açılan hamurlardan yaptıkları erişte, kavurma ve mercimek gibi malzemeler ile yapılan çorba, üzerine eklenen tereyağının kokusuyla tok insanın dahi iştahını açıyor.

Bu çorbanın yanında başka bir şey tüketmeniz gerekmez içerisinde bol malzeme olduğu için, Bingöl’e geldiğinizde muhakkak denemeniz gerekli olan lezzetlerden.

Ana Yemekler

3. Mastuva

Bingöl’ün belki de en az malzeme ile yapılan yemeklerinden bir tanesi olan bu enteresan isimli yemek, ilk defa deneyenleri lezzetiyle şaşırtıyor. Pirinç, ayran ve tereyağı ile yapılan mastuva, esasında bir nevi yoğurtlu pilav. Özellikle bu yemekte pilavı su yerine direkt ayranla pişirilmesi pirince o kadar bambaşka bir lezzet katıyor ki ve bu yemek piştikten sonra üzerinde tereyağ gezdiriliyor.

4. Löl

Yöresel yemeklerin arasında bulunan meşhur yemeklerden birisidir. Bu yemek de elde açılan hamurun içine kavurma, çökelek ve peynir ekledikten sonra fırında pişirilen bu börek, rulo biçiminde sarma gibi farklı işlemlerden geçirilerek hazır hale getiriliyor. Bu böreğin yapımı zor olsa da çok lezzetli bir yemektir.

5. Sorina Pel

Türkiye’nin bir çok yöresinde farklı isimlerle bilinen yufkalı bu özel lezzet, Bingöl’de ise sorina pel, veya sirina pel ismiyle biliniyor. Elde açılan veya yufkacılarda hazır halde bulunan sorina yufkalarıyla yapılan yemek, fırında pişirilmesinden sonra üzerine sarımsaklı ve tereyağlı sos ilave edilerek servis ediliyor.

Elinizde çok malzeme olmadan az malzemelerle yiyebileceğiniz sorina peli, eğer ki dilerseniz kendi evinizde de kolayca yapabilirsiniz ya da Bingöl’ün herhangi bir restoranlarında bulabilirsiniz.

6. Keledoş

Bingöl’ün diğer türlü sevilen alışılmış ve vazgeçilmeyen tatlarından biri de, farklı yörelerde keledoş diye geçse de , geledoş gibi farklı isimlerle de bilinen bu Bingöl’ün lezzetli yemeğinin ismi keldoşdur.

Elimizde açılan bu hamurun köz üstünde kızartıldıktan sonra parçalanmasıyla yapılan yemektir, üzerine dilediğiniz kadar yoğurtlu ve tereyağlı sosun dökülmesiyle size servise hazır hale geliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA