SON DAKİKA

Replikler

Bartın’ın meşhur mutfağı

Bartın’ın meşhur mutfağı
Bu haber 30 Eylül 2020 - 20:11 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Bartın’ın Meşhur Mutfağı

Bartın’ın meşhur mutfağında efsane lezzetli ve çeşit çeşit yemekler yer alır. Bunlar arasında özellikle Bartın mutfağında tek yemek değil bir yemeğin çeşit çeşit bir çok türüne çok fazla rastlanır.

Bartın yemeklerinin sebzeli, hamur işli, etli ve çok çeşitli pilav, başlangıç olarak çorba,ve eşsiz tatlılardan oluşur. İlk konuya başlarken söylediğimiz gibi Tek değil yemekleri çok çeşitli ve zengin olan Bartın mutfağı akılları şaşırtacak derecede zengin bir yelpazeye ev sahipliği yapar.

Pum Pum Çorbası

Bu ismi ilk defa duyanlar ve öğrenenler için garip bir ismi olan Barın’ın yöresel yemeklerinden Pum Pum Çorbası, Bartın’ın vazgeçilmez yöresel lezzetlerinin arasında yer almaktadır. Bu çorbaya bu ismin verilmesinin nedeni ise genel de anlatılanlara göre kaynayan suya aktarılan mısır unlarının pişerken garip bir çıkardığı sesten dolayıdır.

Yumurtalı İsbut

İsbut ismiyle bilinen bu yemek aslında Bartın’ da bulunan tuhaf bir çeşit ot türüdür ve genellikle kimse bilmez. Bartınlıların efsane çok sevdiği ve vazgeçilmezleri olan bu otun yumurtalı yemeğini yapan Bartın’lı yöre halkı, bayramlarda, ramazanlarda bu yemeği de sofralarından asla eksik etmezler. Yumurtalı isbutun aslında yeme şekli henüz yumurtaları sıcakken tüketilmesi bu şekilde yemenizi tavsiye ederim.

Bu yemeğin ilk başta görüntüsü ilk bakışta çok fazla bir şey ifade etmese de ve siz de yeme isteği uyandırmasada emin olun ki lezzeti sizi alıp götürecektir. Eğer Bartın’a gittiğinizde canınız hafif bir atıştırmalık bir şeyler çekerse, kesinlikle Bartın’ın Yumurtalı İsbut yemeğini tatmanızı mutlaka tavsiye ederim.

Kabak Burması

Bartın’ da geçen bayramlar kesinlikle kabak burmasından başka hiç bir tatlı yapılmaz ve yenmez, halk tarafından tercih dahi de edilmez. Bartın’ın hem meşhur yöresel hem de en çok sevilen tatlısıdır. Damak tadınız değişik tatlara açıksa Bartın’a yolunuz düşerse kesinlikle ve şiddetle tatmanızı öneririm. Bu kabak burması sizin ağzınızda unutulmayacak bir tat bırakacaktır ve asla unutmayacaksınız.

Pirinçli Mantı

Biraz zahmet isteyen hatta biraz değil baya zahmet isteyen bir yemek fakat sonunda çok lezzetli bir mantıya kavuşmanızı sağlayacak emeğinizin hakkını alacak ve bayıla bayıla yiyeceksiniz. Bartın’ın dillerden düşmeyen ve dillere destan olan meşhur mantısı. Bilindik mantıların çok daha ötesinde ve dışında pirinçli ve pişirme usulü de diğerlerine göre biraz değişik. Hem görüntüsü ile size aynı zamanda lezzeti ile size kendini hayran bırakacak ve size efsane damak tadı sunacaktır.

Tavuklu Köy Böreği

Bartın’ın eşsiz yemeklerinden olan köy böreği köy tavuğunun haşlanıp, haşlandıktan sonrada didilip yufkaların üzerine konmasıyla sofralarda yerini alan yine Bartın’ ın olmazsa olmaz ve damaklardan düşmeyen ayrıca her evde yapılan meşhur lezzetidir. Bunun için en önemli noktası köy tavuğu olmasıdır yani en önemli püf noktasıdır.

ister istemez fark edilen buzluktan çıkarılan tavuk ile taze yetişmiş köy tavuğunun pişirilmesi farklı olduğu gibi böreğe ilave edilmesi arasında da efsane tat bakımından büyük fark bulunmaktadır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA