SON DAKİKA

Replikler

Arpa şehriyeli pilav tarifi

Arpa şehriyeli pilav tarifi
Bu haber 30 Eylül 2020 - 20:17 'de eklendi ve 14 kez görüntülendi.

Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi

Sofralarda olmazsa olmaz olan pilavın bir değişik çeşidi, arpa şehriyeli pilav pek çok insan tarafından tüketilmektedir. Tel tel oluşu ve damakta kalan tadı ile insanları adeta mest etmektedir. Sizler de bu tarifi deneyebilirsiniz.

Arpa Şehriyeli Pilav Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 2 su bardağı baldo pirinç
  • 3 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı tereyağı veya sıvı yağ
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı arpa şehriye

Arpa Şehriyeli Pilav Nasıl Yapılır?

Pirinçlerin tamamını ayıklanıp üzerinden 3 ila 4 parmak geçecek şekilde ılık su ve tuz ilave edilip yaklaşık 30 dakika boyunca ıslatılır. Islanma sonrasında pirinç nişastası ayrışana kadar güzel bir şekilde yıkanır ve ardından suyu süzülür. Yayvan ve geniş bir tencereye yağ koyulur ısıtılmaya başlanır ve eritilir.

Arpa şehriyeleri de ilave edilerek hep aynı yöne doğru pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine pirinç ilave edilerek hep aynı doğrultuda karıştırılarak pirinçlerin kırılmamasına özen göstererek parlak ve sert bir görünüm alana kadar karıştırılır. Diğer yandan ise su kaynatılır. Kaynar su pirinçlerin üzerine eklenir.

Ardından tuz da eklenip bir kez karıştırılır ve kapağı örtülür. Ocak kısılıp ara sıra tencere sallanarak suyunun hepsini çekinceye kadar pişirilir. Pişen pilav servis edilecek saate kadar tencerede nemli bezle örtülü bir şekilde muhafaza edilferek dinlendirilir. Arpa şehriyeli pilavınız işte hazır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA