SON DAKİKA

Replikler

Türk kahvesinin fayda ve zararı

Türk kahvesinin fayda ve zararı
Bu haber 28 Eylül 2020 - 0:22 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.

Türk Kahvesinin Fayda Ve Zararı

Muhteşem kokusu ve tadıyla sohbetlerin olmazsa olmazı Türk kahvesini birçoğumuz severek içeriz. Bazılarımız Türk kahvesini sadece tadı için içerken bazılarımız sohbetlerimize eşlik etmesi için içeriz. Fakat Türk kahvesinin faydalarını ve zararlarını bilsek, belki birçoğumuz içerken daha bilinçli içer. Çünkü gerek yiyecek olsun gerek içecek her şeyin faydası da zararı da vardır.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Çünkü içinde antioksidan barındırır. Kafein kan dolaşımını hızlandırır ve bunun sayesinde kaslarınızı güçlendirir ve kas ağrılarınıza iyi gelir. Kahve içen insanlar içmeyen insanlara nazaran kalp hastalıklarına daha az yakalanır.

Anksiyete, depresyon, aşırı stres problemlerine yardımcı olur. Yağ yakımını destekler. Sadece içerek değil kahvenin telvesini yüzünüze sürerek gözenek sorununu giderebilirsiniz. Safra kesesi problemi olan safra taşını engeller. Ufak çaplı baş ağrısını dindirir. Karaciğer yağlanma sorununun önüne geçer.

Türk Kahvesinin Zararlı Nelerdir?

Türk kahvesi gerek insanın damağında bıraktığı lezzetle gerek de kokusundan ötürü zararı olsa da içerim dedirtiyor. Fakat ne kadar lezzetli olsa da sağlığımızdan önemli değildir. Türk kahvesinin sağlıklı etkileri olsa da bazı durumlarda ve aşırı tüketim halinde zarar verir.

Bunlar şöyledir; uykusuzluk yapabilir, uykusuzluk ile birlikte gerginlik verebilir, kalp atışının hızlanmasına sebep olabilir, doğurganlık oranını etkiler, böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir. Tansiyonu yükseltebilir.

Hangi Durumlarda Türk Kahvesi Daha Zararlıdır?

Migren hastalığı olan kişilerde kafein ve türevi maddeler migreni daha fazla tetikleyeceği için migren ağrısı sırasında içmeyiniz. Yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerin az tüketmesi gerekir. Türk kahvesi depresyona iyi gelse de bazı durumlarda depresyon belirtisi olan uyku bozukluğunu tetikleyeceği için daha fazla uykusuzluk yapabilir. Hamilelik döneminde kafein önerilmez bu yüzden hamilelik döneminin olumsuz etkileyebilir.

Türk Kahvesi Tüketimi Günde Ne Kadar Olmalı?

Hem Türk kahvesi içmeden duramam hem de zarar vermek istemiyorum diyorsanız aşırıya kaçmayın. Sağlıklı bir şekilde Türk kahvesi tüketimi günde 2-3 fincan olmalı. Günde 3 fincan içecekseniz kahvenin telvesini çok koymayın. Çünkü 3 fincan sağlıklı sayılsa da sizin bünyeniz herkesle aynı tepkiyi vermeyebilir. Bazen 3 fincan bile yan etkiye sebep olur.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA