SON DAKİKA

Replikler

Limonun faydaları ve zararları nelerdir?

Limonun faydaları ve zararları nelerdir?
Bu haber 28 Eylül 2020 - 23:36 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Limonun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Birçoğumuz ekşi olan her tadı çok severiz. Bu yüzden sıklıkla limon tüketiriz. Limon kullanım alanı çok geniştir. Yemeklerde, salatada, çorbalarda, turşu yapımında ve daha çok geniş bir alanda kullanılır. Peki, bu kadar sevilerek tüketilen limonun fayda ve zararları nelerdir?

Limonun Faydaları

Resmen bir vitamin deposu olan limonun kabuğunda bile insan sağlığına birçok faydası vardır. En bilinen faydası C vitamini barındırdığı için grip ve benzeri rahatsızlıklara karşı koruyor olmasıdır. Mikrop öldürücü özelliği ile ağız içinde oluşan yaraları gargara şeklinde kullanım ile yaraları iyileştirir.

Kalp çarpıntısı problemi yaşayan insanlarda bu duruma etki eder ve kalp çarpıntısını önler ayrıca tıkanan kalp damarlarının açılmasına fayda sağlar. Gün içinde lazım olan enerjinizi sağlar ve vücut direncinizi arttırır. Kolesterol yüksekliği sorununa karşı direnç göstererek kolesterolü düşürür. Balgam söktürücü özelliği ile balgamları söker ve balgam oluşumunu engeller.

Ağız kokusuna sebep olan bakterileri yok ederek ağız kokusunu giderir. Ayrıca diş ve diş eti problemlerine de etki eder. Bu problemin etkilerini en aza indirir. Çok sık yaşanan baş ağrılarına iyi gelir. Karaciğeri temizleyerek karaciğerde bulunan bütün hastalıkları iyileştirir. Limon ve su birleşimi cilt üzerinde bulunan sivilcelerle savaşır. Limon sivilceye karşı mikrop öldürücü özellik ile sivilceyi yok eder.

Limon suyu yüze sürüldüğü zaman cilt gözeneklerini sıkılaştırıcı özellik gösterir. Cildin parlamasını ve temizlenmesini sağlar. Gıda zehirlenmesi durumunda tüketilebilecek olan limon gıda zehirlenmesinin olumsuz etkileri aza indirir. İştah sorunu yaşayan kişilerde iştah arttırıcı etki gösterir.

Mide bulantısı veya kusma gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesine fayda sağlar. Yediğimiz yemekleri sindirmede fayda sağlar. Yemekleri sindirmeyi kolaylaştırır. Faydaları saymakla bitmeyen limonun, fazla tüketim halinde ve bazı özel durumlarda zarar verdiği anlar olur. Peki, bu kadar faydası olan limonun nasıl yan etkileri vardır?

Limonun Yan Etkileri

Limon içinde fazla miktarda asit barındırır. Asitten ötürü gastrit, ülser rahatsızlıklarının artmasına sebep olur. Fazla tüketim halinde gastrit ve ülser oluşturur. Yine içerisinde asit bulundurduğu için fazla tüketim sonucu diş minelerine zarar verir ayrıca diş eti kanamalarına sebep olabilir.
Limonun suyu cilde uygulandığı zaman özellikle kuru ciltlerde yanma, kaşınma, kabarma, kızarlık oluşmasına sebep olur. Bu durum sık sık cilt alerjileri yaşayan kişilerde çok daha sık gözlenir. Limon her ne kadar sağlıklı olsa da zarar görmek istemiyorsanız az tüketin.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA