SON DAKİKA

Replikler

Gaziantep’in yöresel yemekleri

Gaziantep’in yöresel yemekleri
Bu haber 28 Eylül 2020 - 0:05 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi.

Gaziantep’in Yöresel Yemekleri

Gaziantep denince akla ilk gelen şey kesinlikle yemektir. Dünya gastronomi kültüründe önemli bir yer etmiş olan şehir Türkiye’yi gastronomi anlamında son derece iyi temsil etmektedir.

Pek çok yöresel yemeği ile başta doğu mutfakları olmak üzere tüm ülkenin mutfağına yön veren şehir konumundaki Gaziantep’in yemekleri anlatmakla bitmez. Her yıl pek çok turist sadece yemekleri denemek için Gaziantep’e gitmektedir.

Beyran

Gaziantep’e özgü lezzetler arasında en orijinallerden biri de beyrandır. Beyran bir kesim tarafından çorba olarak nitelendirilirken bir kesim tarafından da yemek olarak nitelendirilmektedir. Ne olduğundan bağımsız olarak Antep’te kahvaltıların olmazsa olmazı haline gelmiştir.

Kuzu eti, et suyu, pirinç, sarımsak ve tabi ki acı pul biber ile yapılmaktadır. Gaziantep’te sabahın erken saatleri ile birlikte pek çok kişi Beyran içerek kahvaltı yapmak üzere restoranlara akın etmektedir. Kültür o kadar yaygın ki şehirde sadece beyran satışı yapan lokantalar bulunmaktadır.

Beyran içmek isteyenlerin öğle saatlerine kadar bir lokantaya gitmeleri önerilmektedir. Aksi taktirde sonraki saatlerde beyran bulmak son derece zor olmaktadır.

Ali Nazik Kebabı

Ali Nazik Kebabı Gaziantep ile bütünleşmiş ve tüm ülkeye yayılmış bir lezzettir. Bu lezzet közlenmiş patlıcan ve yoğurt ile hazırlanan tabanın üzerine kuzu etinin koyulmasıyla yapılmaktadır. Kuzu eti top şeklinde köfteler halinde ya da kıyma olarak koyulabilmektedir.
Kebap bu şekilde hazırlandıktan sonra üzerine tereyağı dökülür ve isteğe göre bazı yeşillikler atılır. Etin her halinin bulunduğu bu şehirde kuzu etinin en lezzetli halini yemek için Ali Nazik Kebabını denemek gerekir.

Baklava

Baklava Gaziantep’ten çıkmış ve tüm dünyada geniş bir ün kazanmış lezzettir. Bu lezzetin orijinal kaynağı olan Antep’te yenen baklavalardan sonra diğer şehirlerde yapılan baklavaları beğenmek mümkün değildir. Baklavanın Antep’te daha güzel olmasının pek çok sebebi var.

Her şeyden önce baklavanın memleketinde ki ustaların daha bilgili olması, kullanılan malzemelerin daha uygun olması, baklavanın ana malzemelerinden olan Antep fıstığının en güzel ve kaliteli olduğu yerin Gaziantep olması gibi faktörler burada yapılan baklavaları benzersiz yapmaktadır. Müthiş derecede ince hamurların arasına tereyağı sürdükten sonra Antep fıstığı koyarak pişirilmesi ve ardından da şerbetlenmesi ile yapılmaktadır.

Katmer

Antep fıstığının memleketi olan Gaziantep’te Antep fıstığının kahramanı olduğu pek çok yemek vardır. Bunlardan biri olan katmer de yufkanın arasına tereyağı ve Antep fıstığı ekleyerek yapılmaktadır. Katmer her gün taze olarak pişirildikten sonra günün her saatinde yense de genellikle sabah saatlerinde tüketilmektedir.

Katmerin yanında tüketilmesi için servisi sırasında katmerle birlikte süt ve kaymak da verilmektedir. Sütün verdiği tat ile birlikte katmerin lezzeti daha da benzersiz hale gelmektedir. Antep fıstığının bol bol kullanıldığı bu tarz lezzetlerin en güzel yapıldığı yerin Gaziantep olmasına şaşırmamak gerekir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA