SON DAKİKA

Replikler

Doğum kontrol hapının faydası ve yan etkileri

Doğum kontrol hapının faydası ve yan etkileri
Bu haber 28 Eylül 2020 - 17:34 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Doğum Kontrol Hapının Faydası Ve Yan Etkileri

Önceki zamanlarda istenmeyen hamilelikleri sonlandırmak için kürtaj yöntemi kullanılırdı. Günümüzde bu yöntem hala mevcuttur. Fakat istenmeyen hamileliklerde doktorlar kürtaj yöntemini önermiyor. Çünkü bazı zamanlarda yapılan kürtaj yöntemi uygun olmayan şartlarda yapıldığı için ölümle bile sonuçlanabiliyor. İşte bu yüzden doktorlar doğum kontrol haplarını öneriyor. Peki, bu doğum kontrol hapları ne işe yarıyor?

Doğum Kontrol Hapı Ne Yapıyor?

Doğum Kontrol hapları yumurtlamayı durdurarak hormonları baskılar ve rahim içine girmiş olan sperm geçişini önler. Doğum kontrol hapının hamileliği önlemek dışında da fayda ettiği noktalar vardır.

Doğum Kontrol Haplarının Faydası

Adet düzensizliği yaşayan kişilerde, adet döngüsünü düzene sokar. Aşırı gelen adet kan miktarını dengeler ve şiddetli adet ağrılarına iyi gelir. Kadınlarda hormonlardan ötürü adet öncesinde gerginlik, göğüslerde şişme veya hassasiyet, vücudun bazı yerlerinde ödem oluşur.

Doğum kontrol hapı bu şikâyetlerin önüne geçer. Kadınlarda yumurtalık kistlerini ve yumurtalık ve kolon kanserini azaltır. Miyomların sebep olduğu kanamaları keser. Çikolata kisti tedavisinde sık sık kullanılır. Doğum kontrol hapı ayrıca sivilce çıkmasını önler ve tüylenmelerin önüne geçerek kıl oluşumunu azaltır. Ayrıca kemikleri güçlendirir. Sadece istenmeyen hamilelikleri engellemekle kalmayıp birçok faydası dokunan doğum kontrol hapının bazı durumlarda kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.

Hangi Durumlarda Doğum Kontrol Hapı Kullanılmaz?

Doğum kontrol hapı doğumdan sonra 6 hafta geçene kadar kullanılmamalıdır. Yüksek tansiyon hastalığı mevcutsa kullanılmamalı. Ayrıca damar tıkanıklığı, kalp hastalığı ve karaciğer hastalığı geçirdiyseniz kullanmayın. Mutlaka bir doktora sorun. Ağır migren ve meme kanseri geçiren bir kadınsanız asla doğum kontrol hapı kullanmayın.

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol hapına ilk başlanıldığı dönemlerde; mide bulantısı, baş ağrısı, beklenmedik bir kanama, depresif bir ruh hali oluşabilir. Bu hormonlarınızın baskılanıyor olmasından ötürü meydana gelir. Bazı uzmanlar doğum kontrol hapının uzun süre kullanımının meme kanseri riski oluşturabileceğini söyler.

Ani ve fazla kilo alımına sebep olabilir. Sebebi hormonlardır. Düzensiz bir şekilde doğum kontrol hapı kullanımı beklenmeyen kanamalar yaşatabilir. Doğum kontrol hapı kullanacaksınız en iyi ve güvenilir bilgi için uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır. Çünkü bu alanda uzman bir doktor çok daha detaylı bilgi verir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA