SON DAKİKA

Replikler

Dengeli beslenme nedir?

Dengeli beslenme nedir?
Bu haber 28 Eylül 2020 - 17:20 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Dengeli Beslenme Nedir?

Dengeli beslenme her dönemde kişinin sağlığını koruması için önemli olmuştur. Dengeli beslenme kavramı kişinin sağlığı için yararlı bir beslenme alışkanlığı edinme durumudur. Gün içinde tüketilmesi gereken besinlerin belirli düzen içinde tüketilerek tüm besinlerden optimum faydayı sağlama durumudur.

Dengeli Beslenmek İçin Ne Yapılmalı?

Kişinin dengeli beslenmesi için farklı besin değerine sahip ürünleri kombine ederek tüketmesi gerekir. Kişinin en temelde günlük olarak tüketmesi gereken besin değerleri proteinler, karbonhidratlar ve yağlardır. Normalde bilinenin aksine diyet programlarında bile bunların hepsinin tüketilmesi gerekir ancak dengeli bir şekilde.

Diyetlerde sık bilinen hatalardan biri hiç karbonhidrat ya da hiç yağ tüketilmemesidir. Sadece protein esaslı besinler tüketilmeye çalışılır. Bu durum doğru bilinse de aslında çok büyük bir yanlıştır.

Tüm Besinlerin Dengesi Kurulmalı

Diyet, uzun soluklu bir beslenme biçimidir. Bu nedenle sadece bir hafta ya da bir ay gibi kısa süreler boyunca uygulanıp daha sonra bırakmak doğru değildir. Bu şekilde diyet programı uygulayanlar sadece bir süreliğine kilo verirler ve ardından tekrar aynı kiloları geri alırlar.

Diyet programı kişinin uymasını imkansız kılmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Buna ek olarak günlük karbonhidrat ve yağ tüketimi de her insan için gerekli sağlıklıdır. Önemli olan bunların türleri ve miktarıdır. Rafine şekerden alınan karbonhidrat kesinlikle alınmamalı ve çok fazla hayvansal yağ ile yanmış yağ tüketilmemelidir. Bunun dışında zeytinyağı gibi yağlar son derece sağlığa faydalıdır.

Doğru Bir Beslenme Diyeti Nasıl Olmalı?

Doğru bir beslenme diyetinde kişi tüm besin öğelerinde yemeli ancak bunların en doğal hallerini yemeli. Eğer kişi ekmek tüketimini seviyorsa her sabah 1 – 2 dilim ekmek tüketebilir ancak bu ekmeğin beyaz ekmek olmaması şart. Bunun dışında çikolata ve şeker gibi abur cuburları tamamen diyetten çıkarmak gerekir. Bunlar tüm insanlar için son derece zararlıdır.
Günlük protein tüketimi de kişinin kilosunun 1.5 katına gram cinsinden eşittir. Bu protein değeri hedeflenerek tüketim yapılmalıdır. Aynı zamanda protein sadece et ürünlerinden değil nohut gibi sebzelerden de alınmalıdır. Bu durum aminoasit çeşitliliği açısından çok önemlidir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA