SON DAKİKA

Replikler

Bebeklerde pişik neden olur?

Bebeklerde pişik neden olur?
Bu haber 28 Eylül 2020 - 17:50 'de eklendi ve 7 kez görüntülendi.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Pişik Nedir?

Pişik her yaş gurubunda rastlanılabilen, genellikle sıcak havalarda aşırı terlemenin etkisi ile oluşan, candida albicans mantarının sebep olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle 9 ile 12 aylık bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bu rahatsızlığın tıp dilindeki adı “amonyak dermatiti”dir.

Bebekler Neden Pişik Olur ve Pişiğin Oluşmasındaki Faktörler Nelerdir?

Her anne elbette ki bebeğinin sağlıklı ve en güzel şekilde büyümesini ister. Bunun içinde bebeğinin sağlığına ve temizliğine oldukça özen gösterir fakat ebeveyniler bu konuda ne kadar titiz davransa da, zaman zaman pişik problemi ile karşılaşabilirler. Peki, bebeklerde pişik oluşmasına sebep olan faktörler nelerdir? Pişiğin oluşmasına sebebiyet veren birçok faktör vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bebeğinize kullandığınız bez oldukça önemlidir. Aldığınız ürünün, bebeğiniz altını ıslattığında sıvıyı içine çekmesi önemli bir husustur. Çünkü bez sıvı emilimini sağlamaz ve sık sık değiştirilmezse idrar uzun süre cilde temas edeceğinden dolayı idrarda bulunan bazı bakteriler üreyi amonyağa dönüştürür. Normalde idrarda amonyağın bir çeşidi olan üre zaten bulunmaktadır. Bu ürenin cilde zarar veren herhangi bir özelliği yoktur. Fakat uzun süre bekletilme sonucunda bakteriler üreyi cildi tahriş edici etkiye sahip olan amonyağa dönüştürür.
 • Bebeklerde pişik oluşmasının diğer bir nedeni ise kullanılan ıslak mendil ya da kremlerin bebeğin cildinde alerji yapmasıdır.
 • Bazı bebekler anne sütünden katı gıdaya geçiş sürecinde ya da ishal olduğu dönemlerde de pişik olabilirler.
 • Kullanılan antibiyotik sonucunda vücuttaki faydalı bakteriler zarar gördüğü için mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Bundan dolayı da pişik oluşabilmektedir.
 • Annenin tüketmiş olduğu besinlerde oldukça önemlidir. Emziren anneler daha çok doğal ve sağlıklı tüketmelidir.
 • Bebek bezlerinin kalitesiz ve emicilik özelliğinin az olması da pişik oluşumunda bir diğer etmendir.
 • Kullanılan şampuan ya da sabun gibi kimyasal içeren ürünlerin bebeğin vücudundan iyi temizlenmemesi sonucunda da pişik oluşmaktadır.

Bebeklerde Pişik Olmadan Önce Yapılması Gerekenler

 • Bebeklerin bezleri sık sık kontrol edilmelidir. Çünkü ıslak bez ile derinin uzun süre temas etmesi halinde pişik oluşmaktadır.
 • Kullanılan ıslak mendil gibi temizleme ürünlerinin de alkol içermemesi pişik olma riskini ortadan kaldırmak için önemli bir husustur.
 • Bebeğin bezi çıkarıldıktan sonra altının bir müddet açık tutulup cildin hava alması sağlanmalıdır.
 • Bezleme işlemi gerçekleştirilmeden önce bebeğimizin cildinde ıslak bir yer kalmadığından emin olmalıyız.
 • Pişik kremi kullanımı da oldukça önemli bir etkendir. Pişik kremini sadece pişik olduğu zaman değil, pişik olmadan önce kullanarak pişik oluşumunu engellemek mümkündür.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA