SON DAKİKA

Replikler

Ayçiçek yağının faydaları ve zararları

Ayçiçek yağının faydaları ve zararları
Bu haber 28 Eylül 2020 - 23:42 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Ayçiçek Yağının Faydaları Ve Zararları

Bir yemek yapmanın olmazsa olmazı yağdır. Yağ olmadan salça yemeğe tadını bırakmaz, soğan kızarmaz, kızartma yapılamaz. Yani yağın içine girmediği yemek neredeyse yoktur. Birçok yağ çeşidi vardır ama biz ayçiçek yağından bahsedeceğiz. Ayçiçek kontrollü tarlalarda yetişen bir bitkidir. Toplumumuzda genelde kızartma yapmakta kullanılan bir yağ olarak bilinen ayçiçek yağının birçok faydası mevcuttur. İçeriğinde ki vitaminler ile bu faydaları sağlar.

Ayçiçek Yağının İçindeki Vitaminler Nelerdir?

Ayçiçek yağı bitkisel ve hayvansal bir yağdır. Bitkisel yağ hayvansal yağa göre oldukça fazladır. Ayçiçek yağı içerisinde A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini barındırır. Ayrıca omega 6 ve omega 9 yağ asitleri de bulunur. İçerisinde bulundurduğu bu vitaminler bir insanın vücudu için oldukça gereklidir. Bu vitaminler ile kişiye birçok fayda sağlar. Peki, bu faydalar nelerdir?

Ayçiçek Yağı Faydaları Nelerdir?

Ayçiçek yağı hücrelere zarar veren moleküllerin etkisinin azaltır ayrıca bağışıklık sistemini destekler. Kolesterol ve tansiyon bozukluklarını düzeltir. Bunlara ek olarak kan dolaşımına da destek olur. İçerisinde ki E vitamini ile cilde iyi gelir. Cildi besler sivilce, çıban, egzama hastalığına yardımcı olur. Kemiklerin güçlenmesine etki eden ayçiçek yağı dişerin güçlenmesine de fayda eder. Erkeklerde sperm güçsüzlüğüne iyi gelir. Ayçiçek yağı kanser hücrelerinin vücut içinde barınmasına engel olur. Çünkü ayçiçek yağı posalı bir yağdır. Posalı besinler insan vücudunda ki kanserli hücreyle savaşır. Cildi besleyip sivilce problemiyle savaştığı gibi cildin daha parlak, canlı ve genç görünmesini sağlar.

Ayçiçek Yağının Zararları Nelerdir?

Ayçiçek yağı faydalı olsa da zarar verdiği birçok nokta vardır. Aşırı kullanım olmasa bile ayçiçek yağının çok zararlı olduğunu söyleyen uzmanlar vardır. Kesin olarak onay verilmese de ayçiçek yağının alzheimer hastalığına sebep olduğu söylenmektedir. Ayçiçek yağının içinde bulunan bitkisel yağlar, kişisin halsiz düşmesine ve migren rahatsızlığının tetiklenmesine sebep olur. Ayçiçek yağı içinde oksidatifin isimli bir bitkisel yağ vardır. Bu yağ kişide strese sebep olur. Ayrıca bu yağ yine insan beyninde plak oluşmasına sebep olarak beyin zarlarına zarar verir. Uzman doktorların birçoğu ayçiçek yağı gibi bitkisel bir yağ yerine, doğal bir yağ kullanmanızı söyler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA