SON DAKİKA

Replikler

Ada çayının faydaları ve zararları nelerdir?

Ada çayının faydaları ve zararları nelerdir?
Bu haber 28 Eylül 2020 - 23:03 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

Ada Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Ada çayı en çok kış soğuklarında ve genelde kadınlar tarafından çay şeklinde tüketilen bir bitki çayıdır. Ada çayının düzenli ve dozunda tüketildiği zaman insan vücuduna faydaları saymakla bitmez. Fakat fazla tüketimden ötürü kişiye zararlar verir hatta zehirleyebilir.

Ada Çayının Faydaları

Ada çayı özellikle küçük çocuklarda zekâ gelişime fayda sağlar. İçeriğinde ki besleyici ve koruyu maddeler ile iltihap önleyici özellik gösterir. Boğaz ağrısı, enfeksiyon ve solunum yollarına iyi gelir. Bu özelliğinden özellikle kış aylarında çok iyi faydalanabilirsiniz. Cilt hastalıklarına karşı direnç gösteren ada çayını; egzama, alerji gibi cilt rahatsızlıklarınız varsa tüketmeniz iyi gelir.

Kemiklerin güçlenmesini sağladığı için çocuklarda ve yaşlılarda dozunu aşmadan kullanılabilir. Diş eti iltihap sorunu yaşıyorsanız ada çayı ile gargara yapabilirsiniz. Bu yöntem diş etlerinize iyi gelir. Ada çayı vücudunuzda bulunan zararlı maddeleri atmakta yardımcı olur ayrıca ödemlere de iyi gelir. Yine kışın bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilebilir. Çabuk yaşlanmayı önler.

Ada Çayının Zararları

Ada çayı fayda sağlayan bir bitki çayı olmasına rağmen fazla tüketim sonucu organlarınızı zehirleyebilir. Bunun sebebi ada çayının içerisinde bulunan kimyasal maddenin vücuda çok girmesidir. Sindirim sisteminde olumsuz etkiler gösterir. Kadınlarda kalça büyümesine sebep olur nedeni ise adaçayının içinde ki östrojen hormonudur. Ayrıca bu yan etki erkeklerde de göğüs büyümesi olarak görülür. Karaciğerde hasara neden olur.

Ada Çayı Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Sürekli şekilde adaçayı kullanımı yukarıda saydığımız yan etkilerin birçoğuna sebep olabilir. Ada çayı tüketim süresi ne için tükettiğinize bağlıdır ama her ne sebeple içerseniz için 15 günü geçmemeli. Bu 15 gün içinde de günde 1 bardak tüketmeniz yeterli olacaktır. Fakat en iyi bilgi için bir doktora danışarak günde ne kadar içmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ada Çayı Nasıl Kaynatılmalı?

Ada çayını poşet çay olarak tüketecekseniz su kaynattıktan sonra 2 dakika suda bekletip çıkartınız. Eğer yaprak halinde tüketecekseniz 2 adet adaçayı yaprağını 1,5 su bardağı suda 2 dakikayı geçmeyecek şekilde kaynatın. Kaynadıktan sonra süzerek tüketebilirsiniz. Önemli olan nokta ada çayının bileşenlerinin etkileşime girmemesi için 2 dakika kaynatmaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA