SON DAKİKA

Replikler

Acı biberin faydaları ve zararları

Acı biberin faydaları ve zararları
Bu haber 28 Eylül 2020 - 17:16 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

Acı Biberin Faydaları Ve Zararları

Acı biberin tadı birçoğumuzun doya doya yediği birçoğumuzun da yemekten nefret ettiği bir tattır. Birçok yemekte kullandığımız acı biber baharat olarak da kurutularak yenebilmektedir. Acı biber biliriz ki hem fayda sağlar hem de zarar verir. Peki faydaları nedir?

Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

Acı biber içinde C vitamini bulundurur. Bu C vitamini sayesinde vücudun direncini arttırarak gribe karşı koruyor. Gribi hızlı bir şekilde tedavi ediyor. Acı biberin ağza temas ettiği anda yakmasının sebebi içinde capsaicin bulundurmasıdır. Capsaicin sayesinde sinirler yumuşar ve beyin mutluluk hormonu yani endorfin hormonunu salgılatır. Mutluluk hormonu insan vücudunda ağrı kesici etki gösterir.

Yani acı biber size mutluluk verirken bir yandan da ağrı kesici etki gösteriyor. Acı biber içinde C vitamini ve antioksidan bulundurarak kişiyi kanser riski ve kalp krizi riskini aza indiriyor. Acı biber kan dolaşımının hızlanmasında fayda eder ve kişinin felç geçirme riskini aza indirir. Acı olduğu için birçok kişi acı biberin ülsere kötü geleceğini düşünürken aksine ülser rahatsızlığının ilerlemesini önler.

Çünkü mide içinde bulunan mikropların ölmesini sağlar. Acı biber metabolizmayı hızlandırarak kabızlık probleminin önüne geçer. Acı biber bazı kişilerde iştah açsa bile zayıflamak isteyenler için kilo vermeyi hızlandırır. Balgam oluşumunun önüne geçerek balgam söker.

Acı biberin neredeyse hiç bilinmeyen bir faydası ise kanser oluşumunun önüne geçiyor olmasıdır. Önüne geçmek bir kenara kanser hücrelerini bile öldürür. Faydaları saymakla bitmeyen acı biberin elbette zararları da mevcut. Peki, bu zararlar nelerdir?

Acı Biberin Zararları Nelerdir?

Acı biber en çok mide sorunları yaşayan kişilere zarar veriyor. Yakıcı etkisi ile özellikle gastrit hastalarının acı biberi çiğ yemeleri gastrit sorunlarını daha çok arttırıyor. Hatta artmasına rağmen acı biber tüketmeniz midenizde ki yaraların daha da genişlemesine sebep oluyor. Fazla tüketim sonucu mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir. Gastrit hastalarından sonra en çok etkilenenler ise basur hastaları oluyor. Acı biberi çiğ yemeleri basuru arttırıp kişiye daha çok acı veriyor. Belki de birçoğumuzun hiç bilmediği bir zararı da kişinin sinir seviyesini arttırmasıdır.

Fazla tüketim ile sinirlilik hali yapabiliyor. Acı biber bazen ciltte alerjik reaksiyona sebep oluyor. Ciltte kızarıklık ve yanma oluşturabiliyor. Acıyı çok severim, yemeden duramam diyorsanız dozunda tüketmek sağlığınızı korur.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA