SON DAKİKA

Replikler

Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri

Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri
Bu haber 27 Eylül 2020 - 19:39 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

Şanlıurfa’nın Yöresel Yemekleri

Urfa ülkemizin en önemli lezzetlerini barındırmaktadır. Bu lezzetlerin bir kısmı tüm Dünya’da popüler hale gelmiştir. Bu lezzetleri sıralamak için hem bilinirlik hem de lezzet seçenekleri gözönünde bulundurulmalıdır. Bu kriterlere göre sıralandığında en ünlü yemekler:

  • Urfa Kebabı
  • Ağzı Açık
  • Çiğ Köfte
  • Mumbar Dolması

şeklinde sıralanabilir.

Urfa Kebabı

Urfa ile Adana arasındaki kebap çekişmesi yıllardır sürmektedir. Bu çekişmenin galibini belirlemek çok zor olsa da temelde birbirine benzer iki kebaptan bahsetmek mümkündür.

Urfa kebabı Adana’dan ayıran nokta içindeki farklı baharatlar ve bir de acı miktarıdır. Urfalıların acı ile araları son derece iyidir. Bu nedenle Urfa kebabın Adana kebaptan daha acı olması aralarındaki en büyük farkı oluşturmaktadır.

Türkiye’nin mutfak değerleri içinde önemli bir noktada olan Urfa günümüzde Gaziantep tarafından tanıtılan ve reklamı yapılan pek çok lezzetin de aslında ana çıkış noktasıdır.

Ağzı Açık

Ülkemizin pek çok yerinde pide ve benzeri yemekler yapılmaktadır. Ağzı açık da pide türevi bir yemek olarak düşünülebilir. Hamuru pideden son derece farklı olsa da görünüm itibariyle andırmaktadır.

Ağzı açık hazırlamak için öncelikle hamur elde açılır. Elde açılan hamurun üzerine kıyma ve farklı baharatlar ile hazırlanan harç eklenir. Daha sonra yemek bu şekilde pişirilir. Hamurun üzerine koyulan harç tamamen çiğ olursa fırında pişirmek uygundur. Buna alternatif olarak harcı pişirerek hamurun üzerine eklemek de mümkündür. Bu şekilde daha kısa süre pişmiş ve daha yumuşak olmuş bir hamur elde edilir.

ÇiğKöfte

Şanlıurfa’ya ait pek çok yemek farklı mutfaklar tarafından yapılmaktadır. Bu yemeklerin içinde tüm Türkiye tarafından çok iyi bilinen yemeklerin başında çiğköfte gelmektedir. Urfa’nın yöresel lezzetlerinden olan çiğköfte uzun yıllardır yapılan soğuk yemeklerden biridir.
Çiğköfte yapımında ince köftelik bulgur ve buna ek olarak çeşitli baharatlar kullanılır. Bulgurun baharatlarla birlikte güzelce yoğurulması sonucunda ortaya çıkan bu yemek Türkiye’nin hemen her yerinde bulunabilir hale gelmiştir. Farklı markaların zincir restoranlar kurmasıyla tüm Türkiye çiğköfteyi tanımıştır.
Lavaşın arasına marul, maydanoz gibi sebzelerle birlikte sarılarak tüketildiği gibi direkt olarak marulun arasında ya da farklı yemeklerin yanında da tüketmek mümkündür.

Mumbar Dolması

Mumbar dolması Urfa’nın klasiklerinden biri haline gelmiş bir sakatat yemeğidir. Koyunların bağırsaklarından yapılan yemek için ilk aşama olarak bağırsak güzelce temizlenir. Ardından bu temizlenen bağırsağın içine pirinç pilavından hazırlanan iç pilav doldurulur.

Türk mutfağında olma kültürü büyük bir yer kapladığı için iç pilav da büyük önem arz etmektedir. İç pilav hazırlarken küçük doğranmış kuşbaşı etlere ek olarak çam fıstığı da kullanılmaktadır. Bunlarla birlikte pek çok baharat ile iç pilav çeşnilendirilir. Bu şekilde hazırlanan dolma genellikle çorba benzeri bir sunuma sahiptir ve pişirildiği suyun içinde servis edilir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA