Hannibal Barca Sözleri

Hannibal Barca Sözleri

Hannibal Barca, Barca ailesine mensup olan Kartacalı büyük bir generaldir. Kendisi yaklaşık 17 yıl süren büyük bir Roma seferini bizzat yönetmiş ve bu sefer sırasında da Romalıları sürekli mağlup etmiştir. Yalnızca bir kere Romalılara yinelen Barca, o yenilgiyi de kendisini taklit eden Africanus Scipio( Afrikalı Scipio, bu adı afrikadaki başarılarından dolayı almıştır) elinden almıştır. Kendisinin kabri Gebze’de bulunmaktadır.

 

Ya bir yol bulacağız, ya da yeni bir tane yapacağız.

(Hannibal, bu sözü Roma üzerine yaptığı sefer sırasında Alp dağlarının eteklerine geldiğinde askerlerine karşı söylemiştir. Yaklaşık olarak 50 bin askerini ve 37 tane filini büyük de kayıplar vererek dağlardan geçirmiştir.)

 

Şimdi Romalıların kaygılarına son verme zamanı. Artık daha fazla kendilerini korkutan bu yaşlı adamın ölümünü beklemek zorunda, kalmayacaklar.

(Hannibal, bu sözü Bitinya devletinde yaşarken orada olduğunu haber alan ve kendisini yakalayarak Roma’ya götürmek isteyen Roma askerlerini görünce onlara teslim olmamak için içtiği zehirden önce demiştir. Roma’ya kendisini öldürme zevkini tattırmayan bu büyük komutanın kabri, bugün Gebze’dedir ve bu kabir Atatürk’ün emriyle yaptırılmıştır.)

 

Gisgo(Cisko) korkuyorsun, korkma! Orada 85 bin Romalı var ama hiçbirinin adı Gisgo değil.

(Hannibal, bu sözü Cannae(Kanay) Savaşı öncesi komutanlarıyla birlikte yaptığı toplantıda hem arkadaşı hem de komutanlarından birisi olan Gisgo’ya söylemiştir. Roma ordusu bu savaş öncesi tarihteki en kalabalık ve kuvvetli ordusunu bir araya getirmiş fakat Hannibal bizzat yarattığı taktik ile onları tamamen imha etmiştir. Böylece art arda 3.kez Roma’yı Roma topraklarında yenmiştir.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir