SON DAKİKA

Replikler

A vitamininin faydaları ve vücuttaki görevleri nelerdir?

A vitamininin faydaları ve vücuttaki görevleri nelerdir?
Bu haber 04 Ekim 2020 - 13:00 'de eklendi ve 22 kez görüntülendi.

A Vitamininin Faydaları ve Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Yağda çözünen vitaminler arasında yer alan A vitamini insan vücudu içerisinde depo edilir. A vitamini vücutta depo edildiği için uzun süre A vitamini almamak bir süre sonra A vitamini eksikliğine sebep olur. A vitamini günlük olarak mutlaka almamız gereken bir vitamindir. Birçok meyve ve sebzeden tüketim halinde A vitamini almamız gerekir. A vitamini alınmadığı zaman yukarıda dediğimiz gibi vücutta A vitamini eksikliği başlar. Bazı durumlarda A vitamini eksikliği daha çok görünür.

A Vitamini Eksikliğinin En Çok Göründüğü Durumlar

Öncelikle A vitamini eksikliği en çok yetersiz ve dengesiz bir şekilde beslenen kişilerde ortaya çıkar. Büyüme ve gelişme çağında olan çocukların bazılarında da A vitamini eksikliği yaşanır. Bunun dışında hamilelik döneminde olan ve emziren kadınlarda da A vitamini eksikliği sık sık görülür. A vitamini eksikliği yaşamamak için yetişkin bir kadının günde 800 mcg A vitamini alması gerekir. Yetişkin bir erkek ise günde 1000 mcg A vitamini almalıdır.

A Vitaminin İnsan Vücuduna Etkileri Ve Görevleri

  • Bağışıklık sistemini destekler: A vitamini kişinin bağışıklık sistemini korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Enfeksiyon oluşum riskinin önüne geçer.
  • Kansere karşı korur: A vitamini kanser oluşmasını sağlayan faktörleri engeller ve insan vücudunda gençleştirme görevini üstlenir.
  • Üreme ve embriyo gelişimine destek sağlar: A vitamini üreme konusunda yumurta ve sperm hücrelerini canlandırır. Embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişmesine destek verir.
  • Gözlerin daha iyi görmesini sağlar: A vitamini içerdiği doku destekleme etkisi ile gözlerin daha iyi görmesini sağlar. Ayrıca gözlerin karanlıkta daha iyi görmesini de destekler.
  • Kan yapımını destekler: A vitaminin hiç bilinmeyen etkisi ise vücudun kan yapımını desteklemesidir. Kansızlık oluşumunun önüne geçer.
  • Deri dokularının gelişimini destekler: İnce bağırsak, mide, idrar yolları ve ağız içinde bulunan derilerin sağlıklı kalmasını destekler.
  • Saç tellerini besler: A vitamini doku oluşumunu desteklediği gibi saç tellerini de destekler. Saçların güçlenmesini sağlar ve saç dökülmesinin azalmasını sağlar.
  • A vitamini kısacası anne rahmine ilk düştüğümüz zamandan itibaren büyüyüp gelişmemize fayda eder. Vücudu korur, vücudun birçok konuda daha sağlıklı kalmasını sağlar. Gün içinde mutlaka A vitamini almamız gerekir.

İçinde A Vitamini Barındıran Yiyecekler

Koyu ve yeşil yapraklı bitkilerde A vitamini oldukça bol miktarda bulunur. Öğün arası semizotu gibi koyu ve yeşil yapraklı bitkiler kategorisine giren bitkiler tüketebilirsiniz. Kayısı ve şeftali gibi sarı ve turuncu meyvelerde de A vitamini oldukça fazla bulunur. Bunların dışında hayvansal gıdalarda da A vitamini oldukça fazladır. Bu besinler; balık yağı, tereyağı, yumurta, süt ve karaciğerdir.

A vitamini uzun süre tüketilmediği ya da dengesiz şekilde tüketildiği zaman bazı eksikliklere sebep olur. Bu eksikliklerden en çok görünenler ise göz sağlığının bozulması ve saç dökülmesidir. Bunların dışında, çocuklarda gelişme geriliği, ciltte kuruma ve bağışıklık sisteminin zayıflaması ile enfeksiyon oluşmasıdır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA